Rubriky:

Lyže a snowboard

Zatmívalo se mu před očima, brněly ho prsty. Tak vyhrál Kožíšek skikrosovou exhibici ve Špindlerově Mlýně

30. března 2013 17:33 - Špindlerův Mlýn

Kam nastoupil, tam vyhrál. Světový titul Red Bull Nordix 2013, exhibičního závodu ve skikrosu na běžkách, získal ve Svatém Petru český reprezentant Dušan Kožíšek zásluhou šesti výher v řadě. Jedné v páteční kvalifikaci a pěti v sobotních rozjížďkách, včetně té finálové. Přitom vinou žaludečních potíží ani nechtěl jet. „Bylo to utrpení," hlásil v ohlušující báječné atmosféře, která vládla v lyžařském skiareálu ve Špindlerově Mlýně.

 

Josef Vostárek, ČTK

„Ráno mi bylo špatně, zvracel jsem a měl průjem, nebyl jsem schopný se ani napít vody," říkal. Nestihl tréninkové jízdy a do areálu přijel na poslední chvíli. „Bál jsem se, aby mi neseklo..."

Přesto Kožíšek tvrdě útočil v každém stoupání. Tam rozhodl i ve finále, kde přestihl Maria Kubiše ze Slovenska. A třetí skončil další český závodník, dá se říct už nordix-specialista, Daniel Máka.

Kožíšek se ve čtvrtek večer vrátil z Francie ze Světových armádních her, kde získal bronz v týmovém sprintu s Jakšem. V pátek dominoval v kvalifikaci, i když ve druhé jízdě měl docela drsný pád.

A v sobotu? „Už druhou jízdu mě tak bolely nohy, vůbec jsem se necítil, do kopců rychle tuhnul," skučel. „Postupem času se to trochu zlepšovalo, ale byl jsem hodně vyčerpaný. Zatmívalo se mi před očima, brněly mě prsty, cítil jsem náběhy do křečí. Byl jsem úplně prošitej," vykládal.

Veselé kousky si odpustil

Proto nenašel sílu ani na veselý kousek. Ostatně před dvěma lety ve finále v Davosu na prvním místě na posledním skoku ukázal roznožku – a skončil v kotrmelcích a bez medaile. „Tady bych snad dojel do cíle, ale nechtěl jsem riskovat." Kromě radosti z výsledku ho čekala i prémie 50 000 korun.

Do rozjížděk nastoupilo 64 nejlepších z páteční kvalifikace, to znamená elitní kvarteto čekalo pět náročných jízd ve třech hodinách! K vidění byly tvrdé souboje, ale i exhibiční čísla. Tři borci ukázali za již rozhodnutého stavu na posledním skoku i salto!

Česká želízka se postupně roztavila v ohni boje. Už v prvním kole vypadli Koukal, nebo Razým s Novákem, ale i sdruženář Dvořák, biatlonista Šlesingr skončil ulovený jako ryba v síti podél trati. Stejně neprošel ani olympijský vítěz v biatlonu Michael Rösch z Německa. Ve čtvrtfinále skončil jen těsně bývalý sdruženář a vítěz první českého nordixu Rygl, stejně jako další biatlonista Moravec.

„Skvělá parádní akce," pochvalovali si závodníci, diváci, zkrátka všichni, co ji aspoň na chvíli ochutnali.

Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard