Švédové po letech vyhráli štafetu SP biatlonistů

Biatlonisté Švédska poprvé od roku 1993 vyhráli štafetu Světového poháru. Ve čtvrtek triumfovali v odloženém závodě v německém Oberhofu, kde ve středu pořadatelé nepustili biatlonisty na trať kvůli husté mlze. Česká čtveřice ve složení Tomáš Holubec, Jaroslav Soukup, Roman Dostál a Zdeněk Vítek na vítěze ztratila bezmála šest minut a obsadila devátou příčku.

V české čtveřici nastoupil v Oberhofu i Zdeněk Vítek - archivní foto.

Závodníkům severské země k překvapivému úspěchu pomohla bezchybná střelba, díky níž o více než půl minuty porazili favorizovanou německou čtveřici. Její třetí člen Sven Fischer totiž při střelbě vestoje udělal dvě chyby a musel se vydat na trestný okruh.

Na střelnici nechybovali ani třetí Rusové, ti však za Švédy zaostali o 43,3 sekundy. Jako čtvrtý proběhl cílem Ole Einar Björdalen, norská štafeta však byla následně diskvalifikována a místo ní se těsně za stupně vítězů prosadili Bělorusové. Norové doplatili na chybu Larse Bergera, který na druhém úseku na střelnici ztratil patronu, a když ji zvedal, v rozporu s pravidly opustil podložku.

Ženy se ve čtvrtek na start štafety postaví ve 14:15, české barvy budou reprezentovat Lenka Faltusová, Magda Rezlerová, Irena Česneková a Zdeňka Vejnarová.

Výsledky:
Muži - štafeta (4x7,5 km):
1. Švédsko (Ekholm, Ferry, Nilsson, Bergman) 1:25:34,6 hod. (0 tr. okruhů), 2. Německo (Graf, Gross, Fischer, Greis) -35,4 (2), 3. Rusko (Rožkov, Rostovcev, Kruglov, Čerezov) -43,3 (0), 4. Bělorusko -1:26,7 (1), 5. Rakousko -3:16,1 (0), 6. Francie - 3:16,2 (0), ...9. ČR (Holubec, Soukup, Dostál, Vítek) -5:52,9 (3).