Ve sprintu sdruženářů v Liberci zvítězil Manninen

LIBEREC

Sprinterský závod Světového poháru v severské kombinaci v Liberci vyhrál vedoucí muž seriálu Hannu Manninen. Finský sdruženář v běhu smazal manko 50 sekund, které nabral šestým místem ve skoku. Druhý skončil Nor Kristian Hammer a třetí doběhl Američan Todd Lodwick, který si vedl nejlépe na můstku. Český reprezentant Ladislav Rygl obsadil dvanácté místo.

Od začátku běhu na okruhu dlouhém 1,5 km ve Vesci se Manninen rychle blížil k Lodwickovi, kterého předstihl před koncem čtvrtého kola. "Skok jsem předvedl dobrý a před během jsem si věřil. Celou dobu jsem se cítil dobře a teď, když jsem vyhrál, tak jsem samozřejmě šťastný," řekl Manninen po rekordním sedmadvacátém vítězství v SP. V čele historických tabulek předstihl Nora Bjarteho Engena Vika. "Na to jsem nemyslel, ale teď se asi musí vrátit," vtipkoval Fin.

Rygl skočil 111 metrů, o devět a půl metrů méně než ve vydařenému zkušebnímu kole, a vybíhal jako třiadvacátý. V běhu si polepšil o jedenáct míst, ale víc nezvládl. "Mohlo to být lepší, spíš jsem z toho trochu smutný," hodnotil Rygl po závodě. "Víc se dělat nedalo. Já jsem moc nejel a ani lyže ne," dodal Rygl.

Ve skokanské části Rygl chvíli na svůj skok čekal a po odrazu ho trochu rozhodil vítr. "Měl jsem problémy s pravou lyží za hranou a dole mi chyběla potřebná rychlost," uvedl Rygl.

Na náročném okruhu s dvěma nepříjemnými stoupáními začal Rygl od prvních metrů předjíždět jednoho soupeře za druhým. Nejvíce jich za sebe poslal na začátku druhého kola, kdy v prudkém výjezdu předstihl sedm sdruženářů. "Ale spíš jsem to pokazil. Chtěl jsem se na začátku v klidu vyvézt, pak jsem se nechal diváky vyblbnout a vytuhl jsem," řekl Rygl. Ale divákům za podporu děkoval. "Atmosféra byla vynikající," uvedl Rygl.

Další český sdruženář už nebodoval. Patrik Chlum sice vybíhal čtyřiadvacátý, ale v běhu z elitní třicítky o šest míst vypadl. "Kopce byly zabijácké, ale pokazil jsem to ve skoku, protože jsem si vzal špatnou kombinézu a přišel o pět metrů," řekl Chlum. "Ve srovnání se světem jsem alespoň zjistil, kde jsem," dodal.

Výsledky - sprint:
1. Manninen (Fin.) 21:22,2 min., 2. Hammer (Nor.) -14,8, 3. Lodwick (USA) -21,3, 4. Gottwald (Rak.) -40,7, 5. Moan -1:09,3, 6. Braaten -1:19,2, 7. Klemetsen -1:19,5, 8. Tande (všichni Nor.) - 1:29,2, 9. Demong (USA) -1:30,5, 10. Kircheisen (Něm.) -1:44,1, ...12. Rygl -1:53,4, 36. Chlum -3:39,4, 38. Slavík -3:49,2, 41. Churavý (všichni ČR) -5:08,1.