To je smůla! Soukalovou zradila na cestě za vítězstvím poslední rána a skončila ve stíhačce čtvrtá

Annecy

Jediná střelecká chyba při poslední ráně připravila biatlonistku Gabrielu Soukalovou o šanci na vítězství ve stíhacím závodu Světového poháru v Annecy. Po chybě přišla o vedoucí pozici a nakonec doběhla čtvrtá stejně jako v sobotním sprintu. V průběžném pořadí SP ale stále vede. Ondřej Moravec nenavázal na sobotní druhé místo a skončil dvanáctý. Double ve Francii oslavil Nor Johannes Thingnes Bö, který využil vedoucí příčky po sprintu a triumfoval s náskokem 40 sekund.

Biatlonistka Gabriela Soukalová na střelnici.

Česká reprezentantka udržela i přes smolný závěr stíhačky v Annecy průběžné první místo ve Světovém poháru a jako vedoucí žena seriálu vstoupí do příštího roku. Stíhačku vyhrála Ukrajinka Valj Semerenková o čtyři sekundy před Ruskou Irinou Starychovou, Soukalová na vítězku ztratila necelých 22 sekund.

Před závěrečnou čtvrtou střelbou vestoje měla Soukalová náskok 11 sekund před Semerenkovou a další Ukrajinkou Olenou Pidhrušnou, ale kvůli poslednímu nepřesnému výstřelu musela na trestný okruh. Předchozí tři střelecké položky přitom zvládla suverénně.

"Po dnešku budeme trošku zklamaní, protože Gábina celou dobu vedla. Věřil jsem jí i na té závěrečné položce, ale bohužel poslední ránu nedala a to ji stálo zlato," řekl trenér českých biatlonistek Jindřich Šikola České televizi.

Trenérovi se nelíbila až přílišná opatrnost při střelbě

"Čtvrté místo není ošklivé. Trochu to dneska prostála a proležela na střelnici, bylo to až dost opatrné a to ji stálo pódium," komentoval pomalejší střelbu Soukalové, která útočila na šesté individuální vítězství v kariéře. V cíli nakonec ztratila přes šest sekund na bronzovou Norku Tiril Eckhoffovou.

Do závodu startovala Soukalová s mankem 13 sekund na vítězku sprintu Švýcarku Selinu Gasparinovou, ale hned v úvodu desetikilometrového závodu ztrátu zlikvidovala a držela se vpředu. O vedení dlouho bojovala s Finkou Kaisou Mäkäräinenovou, kterou vyřadily ze hry tři chyby na třetí střelbě.

Stíhací závod nevyšel Veronice Vítkové, která po třech minelách na první střelbě a celkem pěti chybách obsadila 29. místo. Na 35. pozici skončila Eva Puskarčíková.

Hned cítil, že to není ono

Moravec vybíhal se ztrátou téměř 33 sekund na Böa a už před první střelbou jeho ztráta narostla na bezmála 46 sekund. I když zvládl úvodní dvě střelby čistě, figuroval po nich na osmém místě. Při položkách vestoje pak zaznamenal vždy jednu chybu a v cíli závodu na 12,5 km zaostal za vítězným Norem o více než minutu.

"Od prvních metrů jsem cítil, že to není ono. Trápil jsem se. V sobotu jsem se asi hodně kousnul a síly mi teď prostě chyběly," řekl svazovému webu. "Ve sjezdu před první položkou se kolem mě přehnalo šest lidí a nic jsem s tím nenadělal. Prostě běžecky jsem na to neměl," přiznal.

Při položkách vestoje Moravec zaznamenal vždy jednu chybu a v cíli závodu na 12,5 km zaostal za vítězným Norem o více než minutu. "Ještě ve čtvrtém kole jsem byl jen osm sekund od druhého místa, ale chtělo to prostě závěrečnou položku odstřílet čistě. Pole je tak vyrovnané, že se pak přes vás nepřevalí jeden dva závodníci, ale rovnou celý balík. Každé zaváhání je tvrdě zaplaceno," konstatoval český biatlonista, kterému patří ve SP průběžné 17. místo. "Ne vše se úplně povedlo, ale s tím, čeho jsem zatím dosáhl, jsem maximálně spokojen," uvedl Moravec.