Úvodní sprinty v Ruce ovládli norští běžci, Nováková překvapila dvacátým místem

Ruka

Norskými triumfy začal Světový pohár v běhu na lyžích. Sprinty klasickou technikou ve finské Ruce v sobotu vyhráli Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Z českých reprezentantů bodovali dvacátá Petra Nováková, která těsně zaostala za svým nejlepším výsledkem, a Martin Jakš díky 30. místu.

Norka Marit Björgenová ovládla úvodní díl SP v běhu na lyžích ve finské Ruce.

Oba čeští lyžaři se štěstím postoupili z kvalifikace, v níž obsadili poslední postupové 30. místo. Jakš porazil jednatřicátého Anttiho Häkämiese z Finska o tři desetiny sekundy. Ještě těsnějším rozdílem proklouzla mezi třicítku Nováková, která za sebou nechala rakouskou reprezentantku českého původu Kateřinu Smutnou o devět setin.

Ve svém čtvrtfinále doběhla Nováková čtvrtá a celkovou 20. příčkou se přiblížila svému dosavadnímu maximu v SP. Loni v prosinci skončila ve sprintu volnou technikou v Lenzerheide v rámci Tour de Ski devatenáctá. V Ruce dnes jednadvacetiletá lyžařka bodovala v individuálním závodě podruhé v kariéře. Jakš skončil ve své rozjížďce poslední šestý.

Klobouček pro Novákovou, chválil Bauer

Sprintům dominovali Norové. Mezi muži zabrali první čtyři místa, v ženském závodu obsadily norské reprezentantky tři z prvních čtyř příček. Čtyřiatřicetiletá hvězda Björgenová vyhrála svůj 67. závod Světového poháru. Osmadvacetiletý Brandsdal zopakoval v Ruce loňské prvenství a zaznamenal šesté individuální vítězství.

V kvalifikaci neuspěli Aleš Razým, Eva Vrabcová-Nývltová, Karolína Grohová a Sandra Schützová. V neděli se v Ruce běží závody na 10 a 15 km klasicky.

"Slušný vstup do sezóny v podání Martina Jakše. A vstup Petry Novákové, ten je na klobouček! A zítra už i my," komentoval na svém twitterovém účtu vystoupení mladších reprezentačních kolegů matador českého družstva Lukáš Bauer, jehož v neděli čeká ve 13 hodin klasická patnáctka. Závod žen na deset kilometrů klasickou technikou začíná v 10.15.