Sjezd Světového poháru v Saalbachu patřil domácím Rakušanům

Saalbach

Sobotní sjezd Světového poháru v rakouském Saalbachu skončil triumfem domácích závodníků. Z vítězství se radoval olympijský vítěz Matthias Mayer před krajany Maxem Franzem a Hannesem Reicheltem. Rakušané dali zapomenout na selhání v královské disciplíně na šampionátu v Beaver Creeku hned v prvním závodu po mistrovství světa.

Rakouští lyžaři (zleva) Max Franz, Matthias Mayer and Hannes Reichelt.

Čtyřiadvacetiletý Mayer, jenž byl v Coloradu nejlepší z Rakušanů na 12. místě, porazil Franze o pouhé dvě setiny sekundy a po třech druhých místech si připsal první triumf v sezóně. Ve Světovém poháru se radoval z vítězství dosud jen jednou, vloni v březnu v Lenzerheide vyhrál rovněž sjezd.

"Je mi Maxe líto, ale hodně jsem se na tuhle výhru nadřel. Tuhle sezónu jsem to neměl jednoduché. Být na stupních vítězů s dvěma Rakušany je samozřejmě o to krásnější," uvedl Mayer.

Mistr světa v superobřím slalomu Reichelt zaostal za vítězem o 21 setin sekundy. Rakušané obsadili ve sjezdu kompletní stupně vítězů v SP naposledy v lednu 2006 na tradičním Kandaharu v Garmisch-Partenkirchenu.

Na trati, jež v roce 1991 hostila mistrovství světa, absolvovali lyžaři zřejmě nejnáročnější sjezd v sezóně. "Je to těžká sjezdovka, někdy až brutální, zvlášť když jsme dnes místy nic neviděli. Já sám jel na hranici rizika," řekl Mayer.

Jansrud spokojený nebyl

Lídr disciplíny Kjetil Jansrud z Norska, jenž si v pátečním tréninku vyrazil kolenem zub, dojel čtrnáctý se ztrátou 1,19 sekundy na vítěze a upevnil si vedení v pořadí sjezdu SP. Průběžné druhý Ital Dominik Paris totiž po pádu nedojel a na první místo ztrácí už 145 bodů.

"Nebyl jsem mezi nejlepšími deseti a nemám pro to žádnou omluvu. Prostě jsem nejel dobře," řekl Jansrud, jenž má v celkovém hodnocení seriálu odstup 162 bodů za slalomářem Marcelem Hirscherem z Rakouska. "S velkým glóbem se to komplikuje. Dnes jsem nevyužil jednu ze svých největších šancí," dodal Nor.