Rygl vylepšil v Lillehammeru sezónní maximum na 22. místo

LILLEHAMMER

Český sdruženář Ladislav Rygl obsadil v třetím závodu Světového poháru 22. místo, čímž o tři příčky vylepšil své maximum z úvodního dílu sezóny. Druhé vítězství v ročníku si v norském Lillehammeru připsal suverénním způsobem úřadující vítěz seriálu Hannu Manninen z Finska.

Rygl byl po skoku šestatřicátý, po pokusech 97,5 a 106,5 metru zaostával před během 4:11 minuty za nejúspěšnějším mužem z velkého můstku Anssim Koivurantou. Jediný český zástupce v seriálu si pak na patnáctikilometrové trati podle očekávání polepšil a podruhé v sezoně bodoval. Devětadvacetiletý člen liberecké Dukly zajel sedmý nejrychlejší čas z 42 startujících.

O vítězství excelentního běžce Manninena bylo prakticky rozhodnuto již po skoku, v němž obsadil čtvrté místo. Ztrátu 49 sekund na sedmnáctiletého krajana Koivurantu zlikvidoval během pěti kilometrů, a když si postupně vypracoval až téměř dvouminutový náskok před pronásledovateli, mohl zvolnit a prakticky bez zadýchání vyhrát s náskokem 1:18 minuty před Felixem Gottwaldem.

Rakouský rychlík na běžkách se na druhé místo vypracoval dokonce z 22. místa, dvojnásobný mistr světa Ronny Ackermann z Německa dobruslil třetí z šestnácté pozice. Mladíček Koivuranta se udržel v první desítce na osmé příčce.

V dějišti olympijských her 1994, kam byly závody přeloženy kvůli nedostatku sněhu z jiného norského střediska Trondheimu, je v neděli na programu sprint.

Výsledky - Lillehammer:
1. Manninen (Fin.) 41:14,5 min., 2. Gottwald (Rak.) -1:18,1, 3. Ackermann (Něm.) -1:22,2, 4. Lodwick (USA) -1:39,1, 5. Hettich (Něm.) -1:40,1, 6. Stecher (Rak.) -1:40,6, 7. Tallus -1:49,1, 8. Koivuranta (oba Fin.) -1:49,1, 9. Gaiser (Něm.) -1:50,7, 10. Demong (USA) -1:57,0, ...22. Rygl (ČR) -3:46,4.