Björndalen vyhrál sprint v Oslu a oblékl se do žlutého

Oslo

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen načal ve čtvrtek sedmou desítku vítězství ve Světovém poháru. Na domácí trati na Holmenkollenu vyhrál závěrečný sprint sezony a před posledními dvěma závody zaútočil na Křišťálový glóbus pro nejlepšího muže celé sezóny. V čele průběžného pořadí vystřídal Raphaela Poiréeho, a protože Francouz ve čtvrtek vůbec nebodoval, přišel i o vítězství v hodnocení sprintů. Ty vyhrál Polák Tomasz Sikora.

Pětinásobný olympijský vítěz Björndalen se nechal vyhecovat domácími fanoušky k suverénnímu vítězství a soupeře porazil rozdílem třídy. V cíli měl náskok 41 sekund před Lotyšem Ilmarsem Bricisem. Třetí skončil Švéd Mattias Nilsson, jedenácté místo obsadil nejlepší z pětice Čechů Michal Šlesingr.

Čistou střelbou se blýskl Tomáš Holubec, a byť se v běhu vydal ze všech sil, stačilo to jen na 22. místo. I tak to pro něj byl nejlepší výsledek v sezoně.

Roman Dostál nenavázal na svou sérii umístění v elitní desítce, což se mu podařilo v minulém týdnu ve finském Kontiolahti ve všech třech závodech, a skončil v závěru výsledkové listiny. Udržel nicméně 23. místo celkově, díky němuž by měl část příští sezony hrazenou od mezinárodní unie IBU. Zdeněk Vítek oproti očekávání nenastoupil.

Poirée přišel dnešním propadákem nejen o titul nejlepšího sprintera, ale zřejmě i o svou pátou trofej pro celkového vítěze. Björndalen totiž vede o 29 bodů a jako první vyrazí do sobotní stíhačky. Na závěr se poběží závod s hromadným startem. Ve hře tak zbývá už jen maximálně sto bodů.

Výsledky - sprint na 10 km:
1. Björndalen (Nor.) 23:51,7 (1 tr. kolo), 2. Bricis (Lot.) -41,7 (1), 3. Nilsson (Švéd.) -45,8 (1), 4. Defrasne (Fr.) -55,1 (1), 5. Sikora (Pol.) -55,7 (1), 6. Čepikov (Rus.) -59,0 (1), 7. Bergman (Švéd.) -1:00,8 (1), 8. Pinter (Rak.) -1:02,3 (0), 9. Gross (Něm.) -1:11,6 (1), 10. Makovějev (Rus.) -1:13,6 (1), 11. Šlesingr -1:15,7 (1), ...22. Holubec -1:26,0 (0), 39. Soukup -2:01,1 (2), 57. Moravec -2:43,4 (3), 66. Dostál (všichni ČR) -2:54,3 (3).