Nebuď měkkej, jdi do toho, řekla Frühaufovi manželka

20. července 2006 09:06

Trenér Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf se hodlal po zlaté tečce na olympijských hrách v Turíně stáhnout do ústraní a nejúspěšnější česká lyžařka v historii hledala nového kouče. Všechno se ale vrátilo do starých kolejí. "Nakonec jsem své plány ořezal," říká Frühauf v rozhovoru pro Právo.

S Kateřinou Neumannovou jste se chtěl potkávat spíše už jen u piva než při lyžování, ale vše je jinak. Jak vás manažer lyžařky Josef Jindra přesvědčil k pokračování spolupráce?
Zrovna jsem vyřezával motorovkou dřevěná koryta, když přišel. Tak jsem to musel přerušit (úsměv). Říkal jsem mu, že už mám něco rozjeté.

Co jste měl v plánu?
V dubnu jsem nechtěl mít s lyžováním nic společného. Manželka ale říkala, že v tom přece nenechám naše dva kluky, že je nepustím do péče k někomu jinému. Tím to začalo. Pak přišlo vimperské gymnázium. Manželka je tam vedoucí trenérkou, chtěl jsem jí pomoci. A vzpomněl jsem si taky, že Káča už zase někde maká... Tak jsem nakonec kývnul.

Do jednání asi vstoupila i rodina. Jak na to všechno reagovala manželka?
Dali jsme si panáka a nakonec mi řekla: Nebuď měkkej, jdi do toho! Můžeš to skloubit. Bránil jsem se. Nechtěl jsem zase do mašinérie Světového poháru. Ale nakonec jsem své plány ořezal, manželka taky musela slevit.

Do plánu se vám mezitím dostaly mladé lyžařky z gymnázia. Máte je trénovat. Jak to půjde dohromady?
To stihnu. Kateřina je bude motivovat. Uvidí od ní vůli po vítězství.

Ale přijdou zase i nekonečné cesty po lyžařských střediscích. To vás přece ukrutně drásalo...
Budu hlavně u přípravy na Zadově. Pak pojedu na Dachstein. Na sever do Kiruny těsně před sezónou samozřejmě nevyrazím na celý měsíc, ale na nějakých deset dnů. To vydržím. Ale opravdu už jsem z toho kolotoče byl znechucen. Stále stejné tváře, už jsem je nechtěl vídat dnes a denně, ale jednou za čas to snesu. Účast na závodech budu zvažovat podle situace. Máme zkušený servisní tým. Katka by si tam měla poradit sama.

V jakém stavu jste ji při přípravě v posledních dnech zastihl?
Musím smeknout, když ji vidím v lese. Škoda, že chce končit.

Těžko se vždy loučíte se šumavským prostředím. Jeleni, lesy, jezera... Co budete muset oželet, když jste souhlasil s pokračováním spolupráce?
Snad nic. Budu to muset stihnout všechno. I jeleny.

Působení na gymnáziu se více budete věnovat až za rok?
Rád bych. Pokud vedení ještě bude mít zájem.

S Kateřinou se léta znáte. Chystáte pro ni něco nového do přípravy?
Bude to hodně rutinní, ale přijdou i nové momenty. Záleží na vývoji sezóny, na co se zaměříme. Jestli na úspěch v celkovém pořadí Světového poháru, nebo si necháme více času na mistrovství světa v Sapporu, kde by pro Katku byl stěžejní jeden závod a pomoc štafetě.

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: