Klaebo je nejmladším vítězem Světového poháru v běhu na lyžích

Falun

Nor Johannes Hösflot Klaebo ovládl v 21 letech jako nejmladší běžec na lyžích v historii Světový pohár. Závěrečný stíhací závod na 15 km volnou technikou ve Falunu vyhrál Rus Alexandr Bolšunov. Klaebovi, který minulý měsíc na olympijských hrách v Pchjongčchangu vybojoval tři zlaté medaile, dnes stačilo k zisku velkého křišťálového glóbu 25. místo. Mezi ženami obhájila prvenství ve SP Heidi Wengová. V závěrečném stíhacím závodu na 10 kilometrů volnou technikou sice doběhla až na 18. místě, v celkovém pořadí ale uhájila vedení.

Johannes Hoesflot Klaebo na archivním snímku.

Triumfem v celkovém pořadí Světového poháru překonal legendárního Švéda Gundeho Svana, který v roce 1984 zvítězil ve 22 letech. Klaebovi se navíc povedlo seriál ovládnout přesto, že nestartoval v Tour de Ski, což žádný lyžař od roku 2007, kdy se štědře bodovaná Tour začala běhat, nedokázal.

Klaebo si během sezony připsal ve Světovém poháru 11 vítězství, v závěru sezony už mu docházely síly. "Poslední závody byly hodně těžké. Jsem rád, že se to povedlo," řekl nástupce jiného Nora Martina Johnsruda Sundbyho na pohárovém trůnu.

Wengová kraloval ženám

Vítězstvím sezonu uzavřela další Norka Marit Björgenová, která ve Švédsku ovládla i finálovou minisérii. Po sprintu a závodu s hromadným startem odstartovala do stíhačky s více než půlminutovým náskokem. Sedmatřicetiletá běžkyně porazila Jessicu Digginsovou o 16,7 sekundy a oslavila 114. výhru v SP v kariéře.

Američanka se díky druhému místu posunula na druhou příčku i v celkovém pořadí SP. Za Wengovou zaostala o 40 bodů, o 22 bodů se ale prosmýkla před další Norku Ingvild Flugstad Östbergovou. Ta chtěla zaútočit na celkový triumf, dnes ale doběhla osmá.

Ve 14:15 odstartují do stíhacího závodu muži. Průběžné pořadí vede Nor Johannes Hösflot Klaebo, který má v čele seriálu náskok 249 bodů. Ve hře jich zbývá 250.