Rubriky:

Míčové sporty

Trenér házenkářů Lipták hodlá navázat na práci svého předchůdce

5. srpna 2008 17:02 - PRAHA

Navázat na práci svého předchůdce Pavla Pauzy chce nový kouč české reprezentace házenkářů Martin Lipták. Bývalý československý reprezentant podepsal dvouletou smlouvu a jeho prvním velkým úkolem je postoupit na evropský šampionát v roce 2010 v Rakousku.

Nabídku vést český celek dostal slovenský kouč již v roce 2005, poté co u národního týmu skončil Rastislav Trtík. "Ale v tu dobu jsem měl již podepsanou smlouvu s MŠK Považská Bystrica a můj nový zaměstnavatel mi neumožnil vedle klubové činnosti působit také na poli reprezentačním," řekl pro svazový web Lipták.

Podruhé ho vedení českého svazu oslovilo letos v červnu. "Situace byla podobná, protože jsem měl již podepsanou smlouvu s rakouským celkem A1 Bregenz. Zpočátku byl manažer klubu proti tomu, ale nakonec souhlasil. Takovéto nabídky se prostě neodmítají," uvedl Lipták.

V Bregenzi si prý podle Liptáka uvědomili, že vést českou reprezentaci je zároveň i reklama pro klub, navíc ME 2010 bude právě v Rakousku. Mnozí jej však od dvojkolejné práce odrazovali. "Dlouhodobá centralizovaná příprava národního družstva vzhledem k systému kvalifikace neexistuje, je to spíše o atmosféře a managementu. Akce jsou krátké, tak si myslím, že se to dá skloubit s klubovou činností," konstatoval Lipták, který v minulosti působil v roli asistenta u slovenských juniorů do 21 let.

Nový trenér počítá s tím, že se reprezentační kádr příliš nezmění. "Budeme stále oslovovat hráče, kteří jsou známi veřejnosti i mně, kteří pravidelně hrají ve svých klubech a které budeme potřebovat. To ale neznamená, že se nemohou objevit nová jména, talentovaní hráči. Důležité bude, zda budeme úspěšní či nikoli," tvrdí Lipták.

Uvažuje o tom, že na místo střední spojky pozve hráče, kteří se v týmu v poslední době objevovali jen sporadicky nebo vůbec, například Radčenka či Zdráhalu. "Podotýkám ale, že Pauza měl v nominaci ty nejlepší hráče, které v současnosti Česká republika má k dispozici. Nehodlám experimentovat, takže žádné velké změny nejde čekat," prohlásil kouč. "Budu využívat to, na co v dané chvíli družstvo bude mít. Myslím, že jsme schopni hrát velmi dobře obranu 0-6, k tomu přidáme o něco agresivnější 1-2-3. V útoku to nesmí stát na jednom hráči, ale musí se zapojit všichni," řekl Lipták.

V kvalifikaci ME 2010 narazí český tým na Lotyšsko, Francii, Portugalsko a Lucembursko. "Jednoznačným favoritem je Francie. Z hráčského hlediska, díky úspěchům a zkušenosti se řadí mezi nejlepší na světě. Ostatní družstva jsou podle mne za námi. Portugalsko je určitě velmi nebezpečný soupeř, nepředvídatelný, s ním budeme pravděpodobně bojovat o druhou postupovou příčku. Věřím ale tomu, že postoupíme," dodal Lipták.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty