Brněnské basketbalistky deklasovaly Slovanku, ligu vede USK

České mistryně z Brna ve středu doma podlehly Benátkám, Slovanka ale byla v sobotu podle očekávání bez šance. Za bezmála osmdesátibodovou výhrou vykročily Moravanky už v prvním poločase. Snadno se dostávaly pod koš soupeřek a blýskly se i čtyřiasedmdesátiprocentní úspěšností střelby za dva body.

Slovanka nechala doma část základní sestavy a ani po změně stran nestačila odolávat drtivému tlaku obhájce titulu. Brňanky těžily z rychlých kombinačních akcí a přímočarých protiútoků a 117 body stanovily nový rekord ročníku. "Soupeřky nás mnoho neprověřily, ale ocenil bych zlepšenou hru v obraně," uvedl trenér Jan Bobrovský.

Druhý brněnský tým Valosun odehrál docela jiné utkání. V nervózním a velmi bojovném zápase ve Strakonicích totiž v 19. minutě ztratil vedení a od té doby se až do konce zápasu snažil stáhnout těsný náskok domácích. I když se Brňankám podařilo sedm sekund před koncem snížit na dva body, vzápětí se jim vyfaulovala Loudenová a dva proměněné trestné hody Hardyové daly domácím rozhodující náskok.

Valosun tím ztratil kontakt s čelem tabulky, které dál patří euroligovým celkům Gambrinusu a pražskému USK. Vysokoškolačky v posledním dnešním zápase s přehledem vyhrály v Táboře a po třetím stobodovém utkání v sezoně uhájily díky lepšímu skóre vedení v soutěži. Ve svém prvním ligovém zápase pomohla vysokoškolačkám k výhře 13 body a devíti doskoky zámořská posila Swin Cashová. Šance domácích proti favoritovi žily zhruba jen pět minut. "Po vlažnějším začátku jsme ve druhé části zlepšili obranu i útok a vytvořili si rozhodující náskok," uvedl asistent trenéra Ivan Beneš.

Opačné starosti mají zatím Karlovy Vary. Jeho hráčky byly Hradci Králové vyrovnaným soupeřem jen do 17. minuty, kdy ještě vedly 32:31. Zbytek utkání byl zcela v režii domácího týmu, který po výsledku 76:58 zaznamenal druhé vítězství v soutěži, Karlovy Vary klesly až na osmé místo.

Liga basketbalistek - 5. kolo
Hradec Králové - Karlovy Vary 76:58 (17:15, 43:34, 57:44)
Nejvíce bodů: Urbanová 16, Steffanová 15, Nováková 14 - Větrovcová 19, McGuinnesová 10, Sedláčková 8. Rozhodčí: Kittlerová, Kašparová. Trestné hody: 19/13 - 13/8. Fauly: 19:19. Trojky: 5:2. Diváci: 437. Nejlepší hráčka: Nováková.
Gambrinus Brno - Basket Slovanka 117:39 (28:11, 52:23, 80:30)
Nejvíce bodů: Horáková 22, Béresová a Jansoneová 16, Whitmoreová 14, Kulichová 13, Hejdová a Fegyvernekyová po 10 - Rákosníková 12, Dřevová a Novotná po 6. Rozhodčí: Matějek, Komprs. Trestné hody: 9/6 - 14/9. Fauly: 15:10. Trojky: 3:2. Diváci: 200. Nejlepší hráčka: Horáková.
Strakonice - Valosun Brno 85:83 (18:21, 47:45, 67:61)
Nejvíce bodů: Reisingerová 31, Stejskalová, Podskalská a Hardová po 13 - Loudenová 21, Vlková 20, Svobodová 13, Millerová 10. Rozhodčí: Karásek, Smetana. Trestné hody: 24/20 - 13/10. Fauly: 19:26. Trojky: 7:3. Diváci: 200. Nejlepší hráčka: Reisingerová.
BK Tábor - USK Praha 51:111 (13:28, 21:64, 37:85)
Nejvíce bodů: Vorlová 12, Medunová 8, Kuthanová 7 - Pecková 17, Ferančíková 16, Bednářová a Maltsiová po 14, Cashová 13, Elhotová 10. Rozhodčí: Kurz, Hanuš. Trestné hody: 24/17 - 21/19. Fauly: 18:22. Trojky: 2:10. Diváci: 223. Nejlepší hráčka: Ferančíková.