Ani druhý zápas volejbalistům na ME nevyšel

KARLSRUHE

Druhou porážku mají na svém kontě volejbalisté na mistrovství Evropy. Po prohře s favorizovanou Itálií, které sebrali alespoň set, dnes v Karlsruhe nestačili na nadšeně hrající a výborně servírující domácí Němce.

Němec Norbert Walter (uprostřed) smečuje přes blokujícího Iva Dubše.

Výsledek 0:3 českým hráčům s velkou pravděpodobností sebral sen o postupu do semifinále. I když před sebou mají ještě tři utkání, reálně mohou pomýšlet už jen na postup do skupiny o páté až osmé místo.

Tentokrát Ticháček s Popelkou nastoupili od začátku a do základu se vrátil Dubš s jistějším příjmem než Štokr. Obavy z největší německé zbraně - servisu - se zpočátku nenaplnily, bloky byly to hlavní, co tupilo českou ofenzivu i sebevědomí. Z prvních jedenácti bodů měli Němci tři blokem. Už za stavu 4:8 přišel nahrávat Zapletal, aby hru zpestřil, a nejefektivnější byly kombinace s Pláteníkem.

Změny ve vítězné sestavě jsou znát

Německý tým si velmi brzy zjednal respekt i tlak, v němž prakticky po celý zápas dusil českého soupeře. Při Králově podání se ještě podařilo Čechům ze stavu 10:14 vyrovnat a domácí zastavili jejich pokus o zvrat oddechovým časem, koncovku však rozhodli střídající hráči Schöps a hlavně Liefke. Ten definitivně naboural českou přihrávku a set ukončil esem. Od konce sady už se rozehrával Jakub Novotný a na kurtu zůstal.

Němcům se naopak dařilo výborně přihrávat, vycházel jim bezchybně útok z prvního sledu a jejich suverenita rostla přímo úměrně s decibely z hlediště. Když se z těžké nahrávky dvakrát neprosadil Dubš, naskočil opět Štokr. Do hry zasáhl poprvé i blokař Sukuba a změny v sestavě chtěly na sehrání svůj čas. Jenže domácím narostla křídla, už při prvním technickém time-outu vedli v druhém setu 8:5 a svůj náskok ani náhodou nehodlali prohospodařit.

Český tým opouštěly síly, vynucené zásahy do sehrané sestavy ze Světové ligy se projevily až moc bolestivě a absence obou zkušených blokařů Lébla s Rakem byla znát. Když ještě v třetím dějství český tým vyrovnal na 13:13, poslední ránu mu Němci připravili znovu servisem a vyprodaná dm-arena vstoje hnala svůj tým do cíle. Slovo "Punkt" si musela sice zopakovat dvakrát, druhý mečbol však soupeři pomohl proměnit Jakub Novotný přešlapem při servisu.

Skupina B:
Česko - Německo 0:3 (-19, -18, -20)
Rozhodčí: Loderus (Niz.), Hobor (Maď.). Čas: 68 min. Diváci: 5500 (vyprodáno).
ČR: Ticháček, Pláteník, Král, Popelka, Dubš, Staněk, libero Kubala - Zapletal, J. Novotný, Štokr, Sukuba, M. Novotný.
Německo: Bergmann, Dehne, Bakumovski, Walter, Pampel, Kuck, libero Lieber - Schöps, Liefke.
Výsledky ostatních zápasů - 2. kolo:
Skupina A: Nizozemsko - Řecko 3:2 (-23, 21, -22, 14, 11), Srbsko a Černá Hora - Bulharsko 3:0 (22, 19, 18)