Opavští basketbalisté v Prostějově odmítli vyřazení

Opavští basketbalisté dokázali poprvé po více než dvou letech porazit Prostějov a odvrátili hrozbu vyřazení z play off. Po vítězství 81:72 na palubovce Orlů snížili stav čtvrtfinálové série na 1:2. V duelu Děčína s Ostravou se postupu přiblížili Severočeši, kteří doma deklasovali Novou Huť 89:46 a vedou v sérii 2:1. Čtvrté zápasy jsou na programu v pátek.

Prostějov měl tragický vstup do zápasu. Když dali domácí v šesté minutě první koš, soupeř už měl na kontě 14 bodů. Těsně před první přestávkou se sice Hanáci přiblížili k Opavanům na tři body (15:18), ale to bylo pro zbytek utkání jejich maximum. Hosté byli jistější při střelbě včetně trestných hodů, kterých Orli promarnili hned deset, a předčili Prostějov i v doskakování. Opava nečekaně ukončila sérii osmi porážek ve vzájemných zápasech.

V sérii Děčína s Ostravou zatím platí pravidlo o domácí neporazitelnosti, s výjimkou úvodního duelu v sezoně se to potvrdilo už pošesté za sebou. A zůstalo tradicí i to, že Děčín domácí zápasy vyhrává rozdílem třídy. Ve čtyřech duelech v Děčíně v této sezoně domácí vyhráli nad Ostravany v průměru o 32,75 bodu.

Hosté sice trojkou Číže otevřeli skóre, to bylo ale také jejich poslední vedení v zápase a palubovku si pak podmanili domácí. Jejich obrana neumožnila soupeři ani třicetiprocentní úspěšnost střelby, drtivou převahu měl Děčín i v doskakování (42:25). Pavel Houška si v domácím dresu připsal double double za 15 bodů a 10 doskoků, v prostějovském duelu se podobně ukázal opavský Marek Štec (13, 10).

Čtvrtfinále play off basketbalové ligy mužů - 3. zápasy:
Prostějov - Opava 72:81 (15:20, 26:38, 53:62)
Nejvíce bodů: Veikalas 22, Landry 13, Cadri-Nicholson a Prášil po 9 - Blažek 21, Štec 13, Dygrýn a Šiřina po 12. Rozhodčí: Dolinek, Macela, Hruša. Trestné hody: 21/11 - 18/16. Fauly: 18:20. Trojky: 7:7. Stav série: 2:1.
Děčín - Ostrava 89:46 (17:9, 41:24, 55:39)
Nejvíce bodů: Sanders 16, Houška 15, Hatcher 14, Pomikálek 13, Alič 12 - Stuchlý 11, Spagrud 7, Číž 5. Rozhodčí: V. Lukeš, Vondráček, Hošek. Trestné hody: 16/7 - 24/17. Fauly: 26:18. Trojky: 10:3. Stav série: 2:1.