Dva ze tří pondělních zápasů NBA rozhodlo prodloužení

NEW YORK

Dva ze tří pondělních zápasů basketbalové NBA rozhodovalo až prodloužení. V normální hrací době v zámořské profesionální soutěži skončilo nerozhodně utkání mezi Dallasem a Golden State i zápas obhájců titulu z Detroitu na palubovce Los Angeles Clippers.

V Dallasu rozhodli domácí Mavericks o své výhře 101:98 již v první nastavené pětiminutovce, až do druhého prodloužení dospělo utkání v Los Angeles: místní Clippers vítězům uplynulého ročníku zámořské ligy dlouho vzdorovali, ale nakonec prohráli 96:99.

Dallas v tomto ročníku NBA vyhrál již počtvrté a zatím nepoznal hořkost porážky. K pondělní výhře texaskému týmu výrazně pomohl německý basketbalista Dirk Nowitzki, jenž zaznamenal pětadvacet bodů a deset doskoků.

Domácí tým měl blízko k vítězství již v normální hrací době, Jason Richardson však úspěšnou trojkou zároveň se závěrečným klaksonem vyrovnal na 88:88. Jeden z náhradníků Dallasu Jason Terry nebyl s výkonem svých spoluhráčů v poslední čtvrtině spokojen. "Vypadali jsme poněkud letargicky. Museli jsme zvýšit nasazení a jsem rád, že se to podařilo," řekl autor 12 bodů.

Hráč z Evropy sehrál klíčovou roli i v zápase Utahu s Denverem, který domácí Jazz vyhráli 102:91 a stejně jako Dallas letos zatím neprohráli. Největší hvězdou byl třiadvacetiletý Rus Andrej Kirilenko, autor 24 bodů, šesti doskoků, čtyř úspěšných bloků a čtyř asistencí.

Kirilenko se prosadil především v rozhodujících chvílích zápasu ve druhé čtvrtině, kdy během sedmiminutového trháku Utahu přidal sedm bodů a dvakrát zablokoval střelecké pokusy soupeře. "Rád blokuji střely, ale hlavním cílem je vyhrát zápas. Právě teď se cítím v tomto týmu skvěle," pochvaloval si Kirilenko.

Obhájce titulu z Detroitu zachránil v Los Angeles nejužitečnější hráč posledního finále NBA Chauncey Billups. Osmadvacetiletý basketbalista devět ze svých dvaceti bodů zaznamenal v nastaveném čase a v posledních deseti vteřinách druhého prodloužení si na konto připsal tři body ze čtyř trestných hodů a dva obranné doskoky.

Nejlepším střelcem byl s 25 body domácí Corey Maggette, jenž se však zároveň stal smutným hrdinou posledních vteřin utkání. Čtyřiadvacetiletý křídelní hráč Clippers stál v samém závěru sám za hranicí pro trojkové pokusy, ale šanci na vyrovnání na 99:99 nevyužil.

Dallas - Golden State 101:98PP
Nejvíce bodů: Nowitzki 25 - Richardson 25
Nejvíce doskoků: Howard 13 - Richardson 10
Nejvíce asistencí: Nowitzki, Dampier, Finley, Harris a Terry 2 - Fisher 9
Utah - Denver 102:91
Nejvíce bodů: Kirilenko 24 - Anthony 17
Nejvíce doskoků: Okur 9 - Anthony 8
Nejvíce asistencí: Eisley 6 - Miller 5