Rubriky:

Míčové sporty

Veselá má přetržené vazy v koleni, mistrovství Evropy pro ni skončilo

16. června 2013 09:55 - Trélazé
(Aktualizováno: 16. června 2013 12:49)

České basketbalistky si na mistrovství Evropy budou muset poradit bez klíčové hráčky Jany Veselé. Noční vyšetření zraněného kolena ze sobotního utkání s Běloruskem odhalilo, že křížové vazy nakonec nevydržely a Veselou čeká několikaměsíční léčba. Přijde tak i o velkou část nadcházející sezóny, ve které se měla po deseti letech vrátit do USK Praha.

 

Pavel Němeček, ČTK

"Bohužel po kontaktu s protihráčkou došlo k zablokování levé nohy, rotaci a distorzi kolena. Vyšetření potvrdilo naše nejčernější předpoklady a ukázalo se, že došlo k poranění předního zkříženého vazu. Tedy k vážnému zranění, které si vyžádá operativní zákrok," řekl v neděli lékař národního týmu Milan Smejkal. "Musíme předpokládat pauzu kolem sedmi měsíců," dodal.

Veselá se zranila už po čtyřech minutách prvního utkání ME s Běloruskem, které nakonec český tým prohrál 39:60. Když přijímala přihrávku, dostala se do souboje a v záklonu se jí podlomilo koleno. Následně musela být s bolestivou grimasou odnesena ze hřiště.

První diagnóza vypadala poměrně pozitivně, jelikož koleno nenatékalo a zdálo se, že bude jen podvrtnuté. Rezonance v nemocnici však odhalila přetržené vazy.

Berle a led

"Jana je houževnatý člověk a bolest snášela velmi dobře. A vzhledem k lokálnímu nálezu jsme doufali, že by zranění mohlo být příznivější," připustil Smejkal, že věřili, že vazy rotaci vydržely.

Zatím není jisté, zda Veselá pocestuje hned do Prahy, nebo zda s týmem zůstane minimálně do konce základní skupiny jako psychická podpora. "Nejprve je potřeba, aby se koleno zklidnilo. Takže zatím má ortézu, berle a ledujeme. Následovat bude posilování nohy, aby byla na operaci připravena. Ta bude až za pár týdnů," vysvětlil Smejkal.

Trenér Lubor Blažek litoval velké ztráty. "Jana byla základním stavebním kamenem tohoto omlazeného kádru, bude nám chybět, zvláště jako vysoké křídlo. V naší hře nám to bude dělat velké problémy. Těžko se takový hráč nahrazuje," řekl Blažek.

Hejdová věří, že to tým semkne

Romana Hejdová sama moc dobře zná, co znamená zranění křížových vazů v koleni, proto ji zranění spoluhráčky Veselé hodně zasáhlo. Věří však, že se tým na mistrovství Evropy semkne a zabojuje o postup ze skupiny i kvůli Veselé.

"Když se to Janě stalo, byly jsme všechny v šoku. Mrzí nás to ale hlavně kvůli ní, protože si teď od basketbalu dlouho odpočine. Já to znám. Stejné zranění jsem už měla dvakrát," připomněla Hejdová například zranění z roku 2012, které ji připravilo o účast na olympijských hrách v Londýně.

"Nemá cenu se litovat"

Nyní už podle ní ale nemá cenu litovat ztráty klíčové hráčky, hlavní je se soustředit na zbývající dva duely ve skupiny s Litvou a Chorvatskem a vybojovat postup. "Musíme se s tím vyrovnat, bohužel se to stalo, ale tyhle zranění ke sportu patří. Jede se dál. Musíme se semknout jako tým. Byly jsme všechny v šoku. Ale musíme se s tím smířit, jede se dál. Věřím, že to dotáhneme do vítězného konce a postoupíme," dodala po nedělním tréninku, který český výběr absolvoval už jen v 11 hráčkách.

Hejdová však připouští, že Veselá bude družstvu chybět. "Hlavně kvůli své výšce a zároveň velké atletičnosti, tuhle kombinaci má opravdu jen málo hráček. Vesy také odvede spoustu černé práce, takže o to více musíme všechny dřít a vydat ze sebe maximum," řekla křídelní hráčka Brna.

Komplikací by také mohlo být, že kvůli menší rotaci hráček se budou Češky rychleji unavovat. "Zvláště když místní hala je docela saunička. Mohly bychom hrát v plavkách, jaké je tu vedro," dodala Hejdová.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty