Rubriky:

Míčové sporty

Česko - Itálie 72:68

Basketbalistky porazily na ME Itálii a postoupily na MS

27. června 2013 15:39 - Orchies
(Aktualizováno: 27. června 2013 18:38)

České basketbalistky postoupily na mistrovství světa 2014, kde budou obhajovat stříbrné medaile. V utkání poražených čtvrtfinalistů mistrovství Evropy v Orchies zvítězily 72:68 nad Itálií a mají jisté minimálně šesté místo, které znamená postup, jelikož Turecko jako pořadatel MS postoupilo do semifinále po výhře 55:41 nad Běloruskem.

"Jeli jsme s tím, že chceme vybojovat tento postup, a jsem rád, že jsme tento cíl splnili, protože to vůbec nebylo jednoduché. Ještě budeme hrát o celkové páté místo, a tak doufám, že nám jistota postupu dovolí odehrát ten zápas v pohodě a s radostí a že budeme moci dát více prostoru mladým hráčkám," řekl trenér českého týmu Lubor Blažek.

Češky měly proti Itálii nejlepší start do zápasu na turnaji. Využívaly převahu pod košem a dařila se jim i střelba, díky čemuž se po šňůře 10:0 rychle ujaly vedení, které posléze bylo v průběhu první čtvrtiny až jedenáctibodové (20:9).

"Jsem rád, že jsme se takhle dostali do zápasu. První čtvrtka byla dosud na turnaji náš velký problém a celkem jsme je až do dneška prohráli o 35 bodů. Kromě zápasu s Litvou jsme první čtvrtky prohrávali. Proto mě těší, že dnes jsme v ní rozhodli," uvedl Blažek.

Radost z toho měl o to větší, že od čtvrtfinálové porážky se Španělskem uběhlo jen 16 hodin a Češky tak šly do utkání s minimálním odpočinkem. "Také jsme kvůli tomu měli problémy, některé hráčky se nechávaly střídat častěji. Některé hráčky totiž ještě ve čtyři hodiny ráno nemohly usnout. Bylo to těžké. Jsem rád, že jsme z toho venku a že jsme to uhráli. Na druhou stranu nám to ale mohlo paradoxně pomoci v tom úvodním tempu," dodal Blažek.

K velmi dobrému výkonu se rozehrála Kateřina Elhotová, která za prvních 11 minut hry dala 12 bodů a měla zásluhu na tom, že Češky utekly dokonce na 16 bodů. Pak však Itálie zlepšila obranu, začalo se dařit její hvězdě Giorgii Sottanaové a náskok českého týmu klesal.

Italky před přestávkou stahovaly náskok

Když se Italky přiblížily na osm bodů, byla to znovu Elhotová, kdo trojkou český tým uklidnil. Křídelnice USK Praha však postrádala větší podporu spoluhráček v ofenzivě a italská zónová obrana slavila úspěch. Italky zakončily poločas šňůrou 9:0 a snížením rozdílu ve skóre na pouhých pět bodů.

Poločasová přestávka českému týmu pomohla a celých pět minut druhé půle se dařilo ubránit Italky bez jediného bodu. Jenže v útoku pokračovalo trápení, a když se k tomu přidaly problémy s obranným doskokem, povedlo se Italkám v úvodu poslední čtvrtiny srovnat na 52:52.

Češky však odpověděly šňůrou 16:3, kterou vedla s devíti body Tereza Pecková. Italky se sice ještě presinkem po celém hřišti pokusily o zvrat, ale český tým už vítězství nepustil.

"Dnes hrály oba týmy na málo ztrát a tahle pohoda byla pro nás pozitivní. Vždy, když se Italky přiblížily, tak jsme udrželi koncentraci, nechybovali a povedlo se nám utéct na deset bodů. Nebyl jsem nervózní, ani když soupeř srovnal, protože na to ani nebyl čas, musel jsem nějak zareagovat. Navíc jsem věřil, že to ustojíme a dotáhneme do vítězného konce," dodal Blažek.

Turkyně nezaváhaly

Turkyně zatím na turnaji prohrály jen se Španělskem na závěr osmifinálové skupiny a i ve čtvrtfinále potvrzovaly, že si do Francie přivezly formu. Do utkání vstoupily velmi aktivně a brzy vedly 9:2. Před poločasem pak předvedly šňůru 15:0 a do šaten šly s velkým náskokem. A to zejména zásluhou pivotky Nevriye Yilmazové.

Bělorusky sice po změně stran zabraly a několikrát se přiblížily, Turecko už si ale výhru vzít nenechalo a ani jednou v utkání nepustilo protivníka do vedení.

Dumercová zachránila Francii od blamáže

Švédské basketbalistky sahaly na mistrovství Evropy po senzaci, když ve čtvrtfinále dlouho vedly nad favorizovanou Francií. Domácí tým v závěru zachránila třemi trojkami kapitánka Céline Dumercová a po vítězství 87:83 poslala největšího adepta na titul do semifinále proti Turecku.

Francie sice proti Švédsku dobře začala a vedla už 14:4, ale pak Švédky začaly hrát zónovou obranu a ta nesla úspěch. Švédky především zásluhou bývalých hráček USK Praha sester Eldebrinkových dokonce vedly o šest bodů a ještě dvě a půl minuty před koncem 77:74.

Pak však začala úřadovat nejlepší hráčka Evropy za loňský rok Dumercová, která do té doby měla problémy s fauly a na hřišti dlouho chyběla. Jenže v závěru třemi trojkami zařídila vítězství Francie. Stylově tak oslavila 200. zápas za národní tým.

Bělorusky se utkají se Švédskem v pátek o to, kdo v sobotu vyzve český tým v boji o konečné 5. místo. Druhou semifinálovou dvojici pro páteční program tvoří Španělsko a Srbsko.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii:
O 5. až 8. místo:
Česko - Itálie 72:68 (24:13, 39:34, 52:47)
Nejvíce bodů: Elhotová 18, Bortelová 14, Hindráková 10, Pecková 9 - Sottanaová 16, Masciadriová 15, Dottová 11. Rozhodčí: Glisič (Srb.), Jokič (Černá Hora), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/14 - 24/15. Trojky: 8:7.
Čtvrtfinále:
Turecko - Bělorusko 55:41 (14:10, 31:18, 41:33)
Nejvíce bodů: Iveginová 13, Yilmazová 10, Albenová 9 - Snycinová 12, Veramejenková 9, Levčenková 6. Rozhodčí: Peréz (Šp.), Lanzarini (It.), Silva (Port.). Fauly: 14:14. Trestné hody: 4/3 - 7/7. Trojky: 6:2.
Francie - Švédsko 87:83 (21:22, 38:39, 64:63)
Nejvíce bodů: Dumercová 16, Lawsonová-Wadeová 14, Skrelaová 13, Yacoubouová 11 - F. Eldebrinková 21, E. Eldebrinková 17, Keyová 15. Rozhodčí: Cardusová (Šp.), Jurasová (Srb.), Kučerová (ČR). Fauly: 15:22. Trestné hody: 18/14 - 13/11. Trojky: 11:8.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty