Rubriky:

Míčové sporty

Elhotová zažehnala angínu a pomohla ke klíčové výhře

12. června 2015 22:20 - Temešvár

Posledních deset dní bojovala basketbalistka Kateřina Elhotová s angínou, ještě dnes dobírala antibiotika, ovšem dohromady se dala v pravý čas. V utkání mistrovství Evropy s Ukrajinou totiž dala 23 bodů a pomohla tak k velmi důležité výhře.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Dnes večer dobírám poslední prášek a ještě trochu cítím mandle. Na těle je ta angína pořád poznat. Ještě se necítím tak dobře jako v přípravě," řekla novinářům Elhotová. "Neříkám, že to pak bude z mé strany ještě lepší, protože únava bude stoupat a týmy se na mě lépe připraví. Musíme to hrát jako tým. Jsem hrozně pyšná na holky, že jsme ten těžký zápas zvládly," dodala.

Zatímco ve čtvrtek proti Černé Hoře byla na Elhotové doznívající nemoc stále patrná, tentokrát od začátku táhla tým střelecky. Klíčovou pomoc pak předvedla ve třetí části, kdy dala osm ze 14 českých bodů a pomáhala oddalovat nápor soupeře. Češky však nakonec až šestnáctibodové vedení neudržely a v závěru musely tvrdě bojovat o výhru.

"Už v první půli mi běželo hlavou, že to nesmíme prohospodařit. Bohužel jsme na jejich stahování nedokázaly reagovat a dospělo to do této vyrovnané koncovky, která ale vůbec nemusela být. Nakonec jsem měla pocit, že se mi zastaví srdce, jak jsem byla nervózní," přiznala.

Zásluhu na tom měla Alina Jagupovová, která 32 body táhla Ukrajinu a potvrzovala svou velkou kvalitu. "A to velký dík patří Janě Veselé, která Jagupovovou skvěle bránila. S ní má každý tým velký problém, je skoro nebránitelná. My tam nemít Janu, tak to mohlo vypadat jinak," ocenila Elhotová spoluhráčku.

Půl minuty před koncem tak Ukrajinky vedly o bod, ale pak čtyřmi trestnými hody rozhodla Veronika Bortelová. "Já Verče věřila, protože je to zkušený hráč. Vypadala v pohodě a já si byla skoro jistá, že to dá. Ale pak ještě poslední nájezd byl infarktový, protože jsme tam málem faulovaly. Z toho se musíme poučit," dodala.

Elhotová byla k sobě kritická

Pro Elhotovou to byl jeden z nejlepších zápasů za národní tým, ale sama k sobě byla spíše kritická. "Jsem ráda, že jsem týmu pomohla, ale chtěla bych hlavně udržet kontinuitu mých výkonů. Já mám vždy dobrou část utkání, ale pak jsem impotentní. Proto bych chtěla pomáhat pravidelně. Navíc je to i o obraně. Když dávám body, ale moje hráčka skóruje, tak je to za nula. Musím se více soustředit na obranu," dodala.

Kromě ní zazářila i pivotka Alena Hanušová, druhá nejmladší hráčka týmu, která rovněž dala 23 bodů, včetně důležitých v poslední čtvrtině. "Asi to byl můj nejdůležitější výkon v reprezentaci. Dosud mi turnaje moc nevycházely, tak jsem ráda, že jsem mohla týmu pomoct. Je to vzpruha pro sebevědomí," řekla hráčka USK Praha.

"Padly mi tam i dvě trojky. Jsem ráda, že mi to tam začíná padat. Čaki (Elhotová) včera taky neměla svůj den a dnes jí to padalo, což je dobře. Ale chytly se i ostatní, důležitých bylo 12 bodů Veroniky Bortelové. Byl to hlavně týmový výkon," hodnotila.

"Za první čtvrtku jsme daly více bodů než včera v poločase. Pak ale ony přitvrdily v obraně. Já měla velmi těžké dostat se k míči, protože mě bránila Dorogobuzovová, která byla hrozně agresivní, držela mě, rozhodčí to nepískali. K tomu ony začaly hrát jednoduše, dávaly to přes Jagupovovou, která si s námi dělala, co chtěla. Je hrozně těžké ji bránit. Ona je tank, dává koše s faulem, vystřelí i tři metry za trojkou," popisovala Hanušová.

"Stahovaly, stahovaly, my tam měly jsme tam hrozně blbé chyby, ale zvládly jsme to. To je nejdůležitější, i když to byly nervy," dodala.

ČTK

Zrušit