Rubriky:

Ostatní

Jágr pobláznil národ, takže aspiruje na Sportovce roku. Pokud ale nedorazí, o balík peněz přijde

29. listopadu 2012 23:07 - Praha

Pobláznil celý národ. Stačilo, aby se Jaromír Jágr vrátil na českou hokejovou scénu, a jeho fenomén okamžitě účinkoval. Vyprodává arény pomalu všude, kam se svým Kladnem přijede, sledovanost televizních přenosů z extraligy prudce stoupla, "Jágrmánie" zachvátila celou republiku, takže třeba na sociální síti Facebook má jeho rodina 100 tisíc členů. I do hlasování sportovních novinářů v 54. ročníku tradiční ankety Sportovec roku se kult Jágra promítl. Na rozdíl od sezón předchozích nevyhrál v letošním roce žádnou týmovou, ba ani individuální trofej, přesto se v desítce nejlepších nominované na Sportovce roku 2012 objevil.

 

Jan Handrejch, Právo

Popularita dělá své. Jméno Jágr ještě víc. Když byl v roce 2005 zvolen nejlepším Sportovcem roku, pomáhal se zlomeným malíčkem české reprezentaci ke zlatu na mistrovství světa ve Vídni, vyhrál Zlatou hokejku, v Rusku táhl Avangard Omsk a pak za mořem i New York Rangers, stal se i členem prestižního Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové turnaje, tedy Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa.

Do desítky i bez trofejí a medailí

V letošním roce Jágr na žádnou z medailí a trofejí nedosáhl, ale už jeho pouhý návrat na domácí scénu stačil k tomu, aby se mezi deset nejlepších sportovců ucházejících se o křišťálovou korunu dostal. A dokonce již pošestnácté. Vůbec poprvé figuroval v elitní desítce už v minulém tisíciletí, před dvaceti lety v roce 1992.

Tentokrát však existuje reálná možnost, že by 19. prosince mohl Jágr při slavnostním večeru v pražském hotelu Hilton vystoupit na pódium a cenu převzít osobně. Tedy, pokud by za mořem do té doby neskončila výluka. V minulosti mu v tom pravidelně bránil kolotoč zápasů v NHL či KHL, takže namísto něho zaskakovala sestra, rodiče či jeho kamarád Luboš Rys. Jen jednou v roce 1994 se ceremoniálu v dejvickém hotelu Praha osobně zúčastnil.

Desítka nominovaná na Sportovce roku:
Tomáš Berdych tenis
Petr Čech fotbal
Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká tenis
Vavřinec Hradilek vodní slalom
Jaromír Jágr hokej
Mirka Knapková veslování
Jaroslav Kulhavý cyklistika
David Svoboda moderní pětiboj
Ondřej Synek veslování
Barbora Špotáková atletika

I tentokrát se ovšem objevil zádrhel. V den vyhlášení Sportovce roku, tedy 19. prosince, hraje Jágrovo Kladno extraligový zápas s mistrovskými Pardubicemi. A ke všemu až v 17:30, zatímco slavnostní večer v Hiltonu začíná ve 21 hodin.

„Uděláme ale všechno pro to, aby se Jágr vyhlášení výsledků letošního ročníku ankety mohl osobně zúčastnit. Je to výjimečná možnost," ujišťuje Petra Pavelková z agentury BPA, která anketu Klubu sportovních novinářů pořádá. Osobní účastí je ostatně podmíněno i udílení finančních odměn pro nejlepší sportovce a kolektivy.

Sportovec roku dostane 250 tisíc korun, druhý v pořadí 200 tisíc, třetí 170 tisíc korun. Částky postupně klesají až k desátému místu, za které se bere 50 tisíc korun. Jágr by tudíž mohl i touto cestou vylepšit rozpočet svého Kladna. Mimochodem - loni skončil v anketě pátý a 120 tisíc korun musel oželet.

Medailisté z Londýna dorazí všichni

S výjimkou Petra Čech, jehož Chelsea čeká 19. prosince utkání anglického Ligového poháru s Leedsem, by se tentokrát měli na pódiu objevit všichni nominovaní sportovci.

„Devět olympijských medailistů už účast potvrdilo, tenisté a tenistky dorazí rovněž v kompletním složení," potvrdila Pavelková.

Slavnostní večer se ponese v duchu olympijských her v Londýně. „Jen klikající autobus se nám do sálu nevejde," vtipkoval televizní komentátor Michal Dusík, který chystá scénář večera. Ten budou stejně jako loni moderovat Lucie Výborná a Jan Pokorný a vystoupí během něho Big Band Gustava Broma s Vladimírem Valovičem v čele, zpívat budou mimo jiné Petr Kolář, Helena Zeťová či Marta Jandová. V hlavní roli ale budou samozřejmě účinkovat sportovci.

zp, Sport.cz

Koho byste z nominované desítky zvolili Sportovcem roku?

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní