Živě

Další úspěšná čínská kandidatura. Peking po letních OH uspořádá také zimní hry!

31. července 2015 12:01 - Kuala Lumpur
(Aktualizováno: 31. července 2015 13:49)

Čtyřiadvacáté Zimní olympijské hry v roce 2022 se uskuteční v Pekingu. Čtrnáct let poté, co čínská metropole uspořádala letní OH, zorganizuje také zimní variantu. Toto privilegium až dosud žádné město na světě nedostalo. Druhým uchazečem při pátečním hlasování delegátů Mezinárodního olympijského výboru v Kuala Lumpuru bylo kazašské Almaty. Peking obdržel 44 hlasů, Almaty o čtyři méně. Jeden hlasující se zdržel.

Reuters

Volba měla poprvé proběhnout pomocí elektronického systému, kvůli technickým problémům se ale nakonec volilo papírovými lístky. "Nepřekvapilo mě to, protože delegáti vraceli jeden tablet za druhým. Proto jsem rozhodl, že se vrátíme ke klasickému hlasování," prohlásil předseda MOV Thomas Bach.

"Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Peking byl před volbou považován za favorita. Opíral se o celosvětový vliv země, jeho slabinou naopak mohl být nedostatek přírodního sněhu a roztroušenost sportovišť pro lyžařské soutěže až 200 kilometrů od centra her. V plánu je proto výstavba rychlodráhy.

Naopak Čína může využít sportoviště ze soutěží z letní olympiády, třeba národní stadión přezdívaný Ptačí hnízdo. Sedm z plánovaných čtrnácti areálů již existuje. Běhy, skoky, biatlon či snowboardingové závody se budou konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou.

"V Pekingu si MOV vybral jistotu," komentoval volbu místopředseda MOV Brit Craig Reedie. Rozdíl jen čtyř hlasů však byl překvapivý. "Myslím, že nikdo nevěřil, že by výsledek byl tak těsný," přiznal. Podle odborníků zvítězila bezpečnost, spolehlivost a také obrovská obchodní příležitost.

"Dnešní den vejde do historie. Poprvé v historii bude jedno město hostit letní i zimní olympiádu, něco takového tady 120 let nebylo. Jsme nadšení," uvedl starosta Pekingu Wang An-šun. "Už jsem vyměnil kolečkové brusle a začal se učit bruslit na ledě. Docela mi to jde," přidal šéf Čínského olympijského výboru Liou Pcheng.

Volba Pekingu se však setkala i s kritikou zejména kvůli porušování lidských práv v Číně. "Olympijské motto 'rychleji, výš a silněji' perfektně vystihuje útok čínské vlády na společnost: v rekordním čase je zatýkáno víc mírových aktivistů a jsou drženi v drsnějších podmínkách. Lidská práva jsou v Číně překážkou a MOV o ni zakopl..." uvedla šéfka organizace Human Rights Watch Sophie Richardsonová.

Kazaši nabízeli sportoviště v okruhu do 30 kilometrů, ale krátce před polednem předseda MOV Thomas Bach oznámil, že vítězem voleb se stal Peking. Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.

Původně o ZOH 2022 usilovali i čtyři evropští kandidáti: Oslo, Stockholm, Lvov i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.