Safinová nedopřála titul Hingisové ani Benešové

Nejvýše nasazená Martina Hingisová nedotáhla do vítězného konce cestu turnajem v Gold Coast, v sobotním finále ji přemohla druhá hlavní favoritka Dinara Safinová. V dramatické bitvě získala ruská tenistka pátý titul v kariéře po setech 6:3, 3:6 a 7:5. První turnaj v sezóně Safinové vyšel na sto procent, protože se až na vrchol dostala i v deblové soutěži. Společně s Katarinou Srebotnikovou si ve finále poradily s česko-ruským párem Iveta Benešová, Galina Voskobojevová ve dvou setech.

Ruská tenistka Dinara Safinová.

Dvacetiletá Safinová zakončila první přípravný turnaj na Australian Open razantním forhendem, kterým zpečetila první vítězství ve třetím vzájemném utkání a zároveň uspěla v odvetě za loňské římské finále.

"Dneska byla dobrá a měli bychom si na ni dát pozor, protože může být jednou lepší než její bratr (Marat). Asi nebude nikdy tak geniální tenistka jako on, ale je zarputilá a má obrovskou vůli," vychválila sedmá hráčka světa Hingisová soupeřku a srovnala ji s jejím sourozencem a bývalou světovou jedničkou.

Safinová, jíž patří v pořadí WTA jedenácté místo, zvládla druhou třísetovou bitvu ve dvou dnech. V rozhodujícím setu sice ztratila v sedmé hře výhodu brejku, ale vzápětí podruhé sebrala soupeřce servis a mohla začít slavit. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych tu mohla vyhrát. Měla jsem tak těžký los. Před finále jsem byla hrozně nervózní, ale udržela jsem emoce na uzdě," uvedla Safinová.

Ve čtyřhře si pak se slovinskou spoluhráčkou připsala 14 deblový primát v životě po vítězství 6:3, 6:4. Benešové tím sebrala šanci navázat na její premiérový deblový titul z halového turnaje v Paříži z února 2005.

Jankovičová získala v Aucklandu druhý titul v kariéře

Srbská tenistka Jelena Jankovičová získala po dnešní bezmála tříhodinové finálové bitvě s Věrou Zvonarevovou turnajový titul v Aucklandu. Nejvýše nasazená hráčka potvrdila proti pětce roli favoritky a po setech 7:6, 5:7 a 6:3 mohla podruhé v kariéře zdvihnout nad hlavu vítěznou trofej.

V zápase plném nevynucených chyb se hráčkám podařilo dohromady čtrnáctkrát získat servis protivnice. První set vyvrcholil až v dlouhém tie-breaku, který vyhrála jednadvacetiletá Jankovičová 11:9. O rok starší Ruska pak získala po sérii brejků druhou sadu, ale nakonec dopadla jako před rokem na stejném turnaji, kdy podlehla ve finále Francouzce Marion Bartoliové.

"Nemám slov. Přijela jsem sem na poslední chvíli a nevěděla co čekat. A mám trofej," radovala se Jankovičová, jež ke svému prvnímu zápasu na Novém Zélandu nastoupila necelých 24 hodin po příletu. Překvapivá semifinalistka posledního US Open měla dosud na kontě jen triumf z Budapešti z roku 2004.

Malisse nepustil Nadala do finále v Čennaí

Druhý hráč světového žebříčku tenistů Rafael Nadal nezahájí ani novou sezónu ziskem titulu, na který čeká už půl roku. Šampion červnového Roland Garros vypadl na turnaji v indickém Čennaí v semifinále, kde ho dnes zaskočil Belgičan Xavier Malisse. Nejvýše nasazený Nadal podlehl 37. hráči světového žebříčku 4:6 a 6:7.

Šestadvacetiletý semifinalista Wimbledonu z roku 2002 uspěl poprvé ve vzájemném duelu s o šest let mladším rodákem z Mallorky po předchozích dvou prohrách. O trofej z podniku dotovaného částkou 416.000 se Malisse utká v neděli s nenasazeným Stefanem Koubkem z Rakouska, který v druhém semifinále porazil dvojnásobného vítěze z Čennaí Španěla Carlose Moyu hladce 6:3 a 6:1.

Nadal věří, že dnešní neúspěch nepoznamená jeho další výkony v úvodu roku. "Jsem hodně zklamaný, protože jsem tu chtěl vyhrát, ale další titul brzy přijde. Pro sezonu tohle nic neznamená, tvrdě jsem pracoval a příští v Sydney a pak v Melbourne si povedu lépe," řekl vítěz 17 turnajů ATP.

Malisse může v neděli získat druhý titul v kariéře. Ve druhém setu byl sice pod velkým tlakem, ale odvrátil šest brejkbolů a vyhrál v tie-breaku. "Osvědčil jsem pevné nervy, byla to skvělá příležitost zjistit, jak na tom jsem," prohlásil Belgičan.

Ljubičič zahájil v Dauhá vítězně sezonu ATP

Dauhá 6. ledna (ČTK) - První letošní titul na okruhu ATP získal chorvatský tenista Ivan Ljubičič, který v dnešním finále v katarském Dauhá porazil Brita Andyho Murrayho dvakrát 6:4. Za svůj sedmý triumf v kariéře získal sedmadvacetiletý hráč prémii 142.000 dolarů z milionové dotace.

Výsledek:

ADELAIDE
Dvouhra - čtvrtfinále:
Del Potro (Arg.) - Kunicyn (Rus.) 6:2, 6:0, Johansson (Švéd.) - Spadea (USA) 7:6 (9:7), 6:3.
Semifinále:
Djokovič (1-Srb.) - Johansson (Švéd.) 6:3, 6:2, Guccione (Austr.) - Del Potro 5:7, 6:3, 7:5.
AUCKLAND
Dvouhra - finále:
Jankovičová (1-Srb.) - Zvonarevová (5-Rus.) 7:6 (11:9), 5:7,
GOLD COAST
Safinová (2-Rus.) - Hingisová (1-Švýc.) 6:3, 3:6, 7:5.
Čtyřhra - finále:
Safinová, Srebotniková (2-Rus./Slovin.) - Benešová, Voskobojevová (ČR/Rus.) 6:3, 6:4.
ČENNAÍ
Dvouhra - semifinále:
Malisse (3-Belg.) - Nadal (1-Šp.) 6:4, 7:6 (7:4), Koubek (Rak.) - Moya (5-Šp.) 6:3, 6:1.