Rubriky:

Tenis

Volejbalisté zahájili finálový turnaj porážkou

8. července 2003 12:06 - MADRID

Vstup do finálového turnaje Světové ligy v Madridu se českým volejbalistům nevydařil. V úvodním utkání podlehli olympijským vítězům - reprezentantům Srbska a Černé Hory - ve třech setech. Naději na postup do semifinále mohou oživit v dalších dvou soubojích. Ve středu se utkají s Řeky, o den později s domácími Španěly.

 

ČTK/Dan Krzywoň

Do semifinále postupují první dva celky ze skupiny. Již dříve se podle papírových předpokladů čekalo, že největšími favority budou právě Srbové. A ti to dnes potvrdili. Svěřenci trenéra Pavla Řeřábka nezískali po vyrovnaném průběhu setů ani jediný z nich, prohráli 23:25, 22:25 a 24:26.

:. ANKETA: Postoupí český výběr do semifinále závěrečného turnaje Světové ligy? Hlasujte v anketě na konci článku.

Místo dvanácti českých hráčů přijelo do haly o jednoho méně, protože smečaře Petra Pláteníka skolila angína. "Zůstal v posteli, ráno měl osmatřicet horečku. Budeme se ho snažit zapojit aspoň do dalších zápasů," řekl reprezentační lékař Pavel Prášil.

Všechna dějství měla průběh jako přes kopírák. Češi využili ležérnějšího přístupu soupeře, do dvou třetin setu vždy vedli, jenže v závěru si Srbové vytvořili podáním tlak a donutili český celek k chybám.

V prvním setu vedli Češi 20:17, jenže přišly dva útoky do srbských bloků, zkažený servis a záhy se skóre otočilo. I v druhé sadě měli čeští volejbalisté dlouho navrch. Morálku i emoce Srbů však výrazně zvedl v závěru sady jejich nejtemperamentnější hráč Vladimir Grbič a po jeho třech zákrocích Srbové ze 14:16 otočili skóre. Od té chvíle čeští reprezentanti už zase jen dotahovali.

Rozhodla zkušenost

Celek, který donedávna sbíral úspěchy pod vysokou sítí pod vlajkou Jugoslávie a tvoří jej stále stejní hráči jako při zlatém olympijském triumfu 2000 v Sydney, učebnicově ukázal, že volejbal se rozhoduje v koncovce. Vyrovnaný průběh třetího dějství, poté čtyřbodová šňůra českého celku a pětibodový náskok 20:15 - jenže následovala znovu série Srbů.

Při Miljkovičově servisu následoval chybný příjem, nekvalitní obrana, až přílišný respekt a rázem na kontě soupeře přibylo šest bodů. I když Lébl přímým bodem z podání ještě vykřesal naději srovnáním na 24:24, velezkušení Jihoslované ukázali, v čem je jejich síla.

Češi na Světové lize v Madridu
Česko-Srbsko a Černá Hora 0:3 (23:25, 22:25, 24:26)
Rozhodčí: Salonen (Fin.), Kim (Korea). Čas: 68 min. Diváci: 350.
ČR: Rak, J. Novotný, Dubš, Lébl, Zapletal, Kubala, libero Obdržálek - Staněk.
SČH: N. Grbič, Vujevič, Mešter, Miljkovič, Boškan, Gerič, libero Mijič - V. Grbič, Janič.
Další program
9. 7. :Česko-Řecko (13.00 - přímý přenos; 23:15 - záznam ČT 2)
10. 7. :Česko-Španělsko (20.00; 23:05 - záznam ČT 2)

Šance je stále velká

Šance postoupit do semifinále je přesto velká. Španělé totiž v posledních měsících nedisponují ohromující formou a Řeky český tým v základní skupině již dvakrát porazil. "Tyhle zápasy budou mít největší váhu v rozhodování, zda se dostaneme dále," potvrdil již před prvním utkáním kouč Řeřábek.

Italům se semifinále vzdaluje

Špičkovou evropskou bitvu ve skupině F pro sebe rozhodli Rusové, kteří loni Světovou ligu poprvé ve čtrnáctileté historii vyhráli. Naproti tomu Italové už takových vavřínů mají osm, jenže dnes narazili na tým, který perfektně bránil a měl lepší individuality. Výborný zápas odehráli oba smečaři Poltavskij i Abramov, který zakončil poslední dvě výměny. První útokem a druhou blokem.

Zatímco ruští vicemistři světa udělali dnešní těsnou výhrou 3:2 na sety důležitý krok směrem k semifinále, Italové se budou muset vytáhnout proti světovým šampionům z Brazílie. Od vzniku Světové ligy v roce 1990 ještě italský tým ani jednou nechyběl mezi nejlepšími čtyřmi.

Výsledek - skupina F:
Rusko - Itálie 3:2 (-20, 20, -19, 22, 13)

Marek Burkert, ČTK, Novinky

Zrušit


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..