Rubriky:

Tenis

Venus Williamsová je zpět, vyhrála tenisový Wimbledon

7. července 2007 19:07 - LONDÝN

Sestry Williamsovy, jež patří k nejvýraznějším postavám světového tenisu, se v poslední době vinou zranění poněkud odmlčely. Starší z nich, sedmadvacetiletou Venus, stálo loňské zranění zápěstí levé ruky dokonce pád až za hranici elitní padesátky žebříčku WTA. To už je ale minulost, Venus Williamsová se v sobotu vrátila čtvrtým triumfem na nejslavnějším tenisovém turnaji světa ve Wimbledonu.

Ženské finále letošního Wimbledonu přineslo souboj nejníže postavených hráček od roku 1975, kdy byl zaveden současný model sestavování žebříčku. Stanuly proti sobě 19. hráčka světa a 18. nasazená Francouzka Marion Bartoliová, největší překvapení turnaje, a Venus Williamsová, nasazená dokonce až jako číslo 23.

Na žebříčku WTA se Williamsové od únorového návratu na kurty podařilo poskočit na 31. místo, hlavní zasluhu na posunu výš mělo vítězství hned na prvním turnaji po zranění v Memphisu a také postup do 3. kola na French Open. Letošní wimbledonské finále bylo již jejím šestým v kariéře, dosud zvítězila ve třech z nich, a to v letech 2000, 2001 a 2005. Na svém kontě má také dva triumfy ze čtyřhry, jichž v letech 2000 a 2002 dosáhla v páru se svou mladší sestrou Serenou. Vítězstvím nad Bartoliovou navýšila Venus počet svých grandslamových titulů na 12, ve dvouhře i čtyřhře získala po šesti.

Sobotní výsledky Wimbledonu najdete ZDE:
Venus Williamsová se narodila 17. června 1980 v kalifornském Lynwoodu a stejně jako její o rok mladší sestra Serena byla od malička vedena k tenisu. Jejich otec a trenér v jedné osobě Richard Williams poprvé mladičkou Venus přivedl na profesionální okruh v říjnu roku 1994 na turnaji v Oaklandu. Čtrnáctiletá dívka v prvním kole porazila krajanku Staffordovou a v druhém nastoupila proti Španělce Arantxe Sanchezové-Vicariové. Nad tehdejší světovou dvojkou vyhrála první set a v druhém vedla 3:1. Ačkoliv nakonec prohrála, měl tenisový svět nový objev.

Obě sestry se již posadily na trůn světové jedničky, Venus se to podařilo v únoru roku 2002 a vydržela na něm 11 týdnů, než ji vystřídala právě Serena. V době jejich největší slávy se spekulovalo, že je jejich otec schválně nenasazuje na stejné turnaje, a tam, kde nebylo vyhnutí, měl v případě jejich vzájemného zápasu předem určovat jeho výsledek. Ten byl obvykle v neprospěch Venus, v období 2002 - 2003 proti sobě nastoupily ve čtyřech grandslamových finále po sobě a vždy zvítězila Serena.

V roce 2003 přišla o sestru Yetundu 

Manželé Williamsovi měli ještě tři další dcery, v roce 2003 byla jedna z nich, Yetunda, zavražděna. Po rozvodu Williamsových se dcery přiklonily na stranu matky Oracene, otec Richard ale zůstal jejich trenérem. Při zápasech svých dcer sedávají rodiče odděleně.

Venus Williamsová, tenistka s dělovým podáním, které dosahuje rychlostí přes 200 km/h, jedna z nejhlasitěji se na kurtu projevujících tenistek a velká obdivovatelka Johna McEnroea, by se podle svých slov v budoucnu ráda věnovala skládání hudby. V dubnu 2002 jí k obecnému překvapení její kontroverzní otec doporučoval, aby ukončila kariéru a začala se realizovat v oblasti obchodu a financí, ale nestalo se tak.

Venus v té době tíhla spíše ke studiu módního návrhářství. A jistá dávka extravagance jí zůstala. Na letošním Wimbledonu se například stejně jako Serena představila s raketou ozdobenou lístkem z dvaadvacetikarátového zlata. Říká o sobě, že má ráda karafiáty a nákupy oblečení, nejraději prý se sestrou.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • US Open 2017 - muži
  • US Open 2017 - ženy
  • Davis Cup 2017
  • Fed Cup 2017

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..