Čeští tenisté vedou v Davis Cupu po prvním dni nad Belgií 2:0

OSTRAVA

První bod pro české tenisty v úvodním utkání prvního kola Davis Cupu vybojoval Tomáš Berdych, který hladce přehrál Belgičana Kristofa Vliegena 3:0 na sety. Ve druhém zápase mezi Radkem Štěpánkem a Steve Darcisem vyhrál český tenista první set 6:4 a druhý vybojoval v tie-breaku. Zkrácenou hru získal v poměru 7:5. Ve třetím dějství oba hráči na kurtu sebrali jeden soupeřův servis, o osudu musel znovu rozhodovat tie-break. Ten vyhrál Štěpánek znovu 7:5.

Daviscupové střetnutí zahájili česká jednička Tomáš Berdych s belgickou dvojkou Kristofem Vliegenem a oba si první čtyři hry drželi servisy. V pátém gamu se český hráč díky dvěma nevynuceným chybám soupeře propracoval ke dvěma brejkbolům. Oba sice dvaasedmdesátý hráč světa odvrátil, první kvalitním servisem a druhý dobře připravenou hrou na síti, třetí brejkbol však už Berdych po pokaženém bekhendovém úderu Belgičana využil. Šestý game navíc vyhrál bez ztráty míčku.

V deváté hře si Berdych vypracoval další tři brejkboly v řadě, které znamenaly současně i setboly. Druhý z nich se českému tenistovi podařilo využít a vyhrál tak první set 6:3.

Ve druhém setu Berdych jasně lepší

Hned v úvodu druhé sady sebral dvaadvacetiletý Čech Vliegenovi jeho dva servisy a vedl již 4:0. Až v páté hře druhého setu si Belgičan vytvořil po nevynucených chybách svého soupeře dva brejkboly. Oba se však rodákovi z Valašského Meziříčí podařilo odvrátit. Druhou sadu vyhrál Berdych 6:1.

Závěrečně dějství rozhodl vítězný obranný bekhend ve třetí hře při brejkbolu Berdycha. Tímto prohozem získal český tenista servis Vliegena. Český hráč tak vyhrál i třetí set, tentokrát v poměru 6:4 a získal první bod pro české barvy. Češi vedou po prvním zápase nad Belgií 1:0.

Tomáš Berdych si v rozhovoru pro Českou televizi pochvaloval svůj výkon. "Na kurtě jsem se cítil skvěle a také to podle toho vypadalo," prohlásil spokojeně. Překvapilo ho, že Vliegen působil na dvorci nervózně. "Čekal jsem, že jeho podání bude lepší, tvrdší. Asi nebyl ve své kůži. Ale na to se nikdo neptá. Jsem rád, že jsem udělal první bod," dodal Berdych.

Štěpánek vyhrál dva sety v tie-braku

Radek Štěpánek nastoupil na kurt opět oblečen do české národní vlajky. V úvodní sadě se bojovalo výhradně o servis belgického tenisty. O výsledku rozhodla sedmá hra. V té vedl třiadvacetiletý Belgičan 40:0, Štěpánek ale předvedl dva skvělé returny a po další výměně podával Darcis při shodě. Po nevynucené chybě belgického tenisty získal rodák z Karviné další brejkbol. Ten mu pomohl využít Belgičan svou vlastní chybou, Štěpánek poprvé prorazil soupeřovo podání a vyhrál první set 6:4.

V následující sadě viděli diváci v ČEZ Aréně vyrovnanější bitvu. Ve čtvrtém gamu si třiadvacetiletý Darcis vypracoval první brejkbol. O něj se ale připravil sám, když jeho úder skončil v síti. Hráči si jinak spolehlivě drželi své servisy, takže o vítězi druhého dějství musel rozhodnout tie-break. V tom si lépe počínal Čech a zkrácenou hru vyhrál 7:5.

Stále se zlepšující Darcis vstoupil do třetího setu nejlépe, jak mohl a hned v úvodní hře sebral Štěpánkovi povedeným prohozem servis. Devětadvacetiletý Štěpánek kontroval ve čtvrté hře, kdy si vybojoval tři šance na proražení podání belgického tenisty. Hned první proměnil. Tenisté si poté drželi své servisy. O osudu třetího setu musela znovu rozhodovat zkrácená hra. V té měl Štěpánek opět pevnější nervy a vyhrál ji znovu 7:5.

Obsazení čtyřhry ještě není známé

"Utkání pro mě bylo velice těžké, Darcis měl pro mě vlezlý tenis. Sám skoro nechyboval, musel jsem ho k chybám donutit. Snažil jsem se ho dostávat pod tlak tím, že jsem chodil k síti. Ale jsem rád, že jsem získal druhý bod," svěřil se v rozhovoru pro Českou televizi. "Hrál velice dobře k lajnám a já si na svou šanci musel počkat. Tenis je ale o tom, vyhrát poslední míč, a to se mi povedlo," řekl spokojený Štěpánek.

V sobotu pokračuje program čtyřhrou, do níž byli původně nominováni za český tým Vízner s Dlouhým. Nehrající kapitán však může nominaci ještě změnit. "Jsem připraven nastoupit k jakémukoliv utkání," svěřil se Štěpánek. Jaroslav Navrátil, nehrající kapitán českého výběru, ještě nemá o složení deblu jasno. "Zatím představu nemám. Sedneme si s klukama a probereme to. Jak to dopadne, počkám, až si s nimi popovídám," prohlásil.