Rubriky:

Tenis

Je to bláznivý rok, smál se Federer po wimbledonském titulu

6. července 2009 17:45 - LONDÝN

Výmluvný nápis "Tohle není konečná..." měl Roger Federer na tričku, když přišel mezi novináře po svém šestém wimbledonském titulu, kterým završil počet grandslamových vavřínů na rekordních patnáct. Přitom po první části sezóny by asi málokdo věřil, že se už letos stane nejúspěšnějším tenistou historie.

 

Bob Martin, ČTK/AP

"Je to tak trochu bláznivý rok, to vám tedy musím říci," smál se Federer se zlatým pohárem v ruce na londýnské trávě krátce poté, co ve strhujícím finálovém utkání, které dohromady obnášelo pět setů a rekordních 77 gamů, v neděli porazil amerického tenistu Andyho Roddicka.

"Tenhle rok nevypadal moc dobře, když jsem prohrál finále Australian Open, i když to byl pořád výborný výsledek," vzpomínal švýcarský hráč na lednové slzy po prohraném duelu se Španělem Rafaelem Nadalem. "Dokázal jsem si tím projít, zvednout se a vyhrát po sobě Paříž a teď i Wimbledon, což několikrát dokázal Björn (Borg). Tak to je opravdu nádherné," řekl sedmadvacetiletý tenista.

Wimbledonu si cení

Před šesti lety začal právě na trávě ve Wimbledonu svoji grandslamovou žeň a nyní ji prodloužil o rekordní patnáctý zápis. "Jsem nadšený, že jsem to dokázal tady, protože tenhle turnaj pro mě moc znamená. Dá se říci, že se kruh uzavřel, ale moje kariéra má ještě daleko k tomu, aby byla ukončena," zopakoval Federer, že chce hrát dál a dál.

Od pondělí je znovu světovou jedničkou. Napomohlo mu k tomu, že Nadal má problémy s koleny a vynechal travnatou část sezony. "Jsem si toho vědom, ale zranění ke hře patří, bohužel," řekl Federer. "Jsem rád, že jsem opět první po triumfu ve Wimbledonu," doplnil.

Federer býval nervózní, když se na něj dívali přátelé, pak rodiče, ale v současnosti už ho nevyvedou z míry ani legendy. A těch se v lóži sešlo na centrkurtu požehnaně. Jeden muž ale přece jen Švýcara poněkud znervózněl - byl to držitel 14 grandslamových titulů Pete Sampras, který přiletěl na finále.

Samprasovi řekl ahoj

"Malinko jsem znejistěl, když jsem ho poprvé uviděl, protože to bylo něco zvláštního. Když jsme vcházeli na kurt, tak jsem mu řekl ahoj, protože jsem nechtěl být nevychovaný," řekl Federer. "Pořád to beru, že jsme nastejno, protože on vyhrál o Wimbledon víc."

Jako jediný tenista světa vyhrál patnáct grandslamových titulů ve dvouhře. Co to pro něj znamená? "Je to ohromující," vyhrkl Federer bez přemýšlení. "Vyhrát tolik velkých turnajů v tak krátké době je opravdu trochu bláznivé a fascinující. Nikdy jsem si nemyslel, že budu tak vyrovnaným hráčem," pronesl švýcarský tenista.

Co čeká Federera v nejbližší době? Není to rivalita s Nadalem, ani boj o udržení pozice světové tenisové jedničky. Je to něco mnohem prozaičtějšího, přirozenějšího. "Co myslíte? Tenis to není," culil se Federer. Odpověď je snadná - stane se otcem. Jeho manželka Mirka je totiž v pokročilém stadiu těhotenství a brzy by měla rodit.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

       
  • US Open 2018 - ženy
  • US Open 2018 - muži
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..