Rubriky:

Tenis

Britské listy píší o brilantním Berdychovi, ale favorizují Nadala

3. července 2010 12:34 - LONDÝN

Britské listy dnes především rozebírají wimbledonskou prohru svého favorita Andyho Murrayho, ale současně vyzdvihují výkon "brilantního" Tomáše Berdycha v druhém semifinále proti Novaku Djokovičovi. Shodují se ale, že favoritem nedělního finále je Rafael Nadal, kterého na vítěze tipuje také známý tenisový kouč Nick Bollettieri.

 

Phil Noble, Reuters

Berdych se prohnal přes Djokoviče ve třech setech za dvě hodiny, napsal The Daily Telegraph. "I když vlastenectví zaměřovalo naši pozornost na druhou část pavouka, tenista z Moravy mezitím předváděl úžasné výkony, když nejprve ve čtvrtfinále vyřídil Rogera Federera a nyní Djokoviče, který bude brzy světovou dvojkou," napsal deník.

"Brilantní Tomáš Berdych si zajistil místo ve svém prvním grandslamovém finále. Namísto toho, aby se nechal vyvést z míry velkými jmény a možnostmi, které se mu otvíraly, tak jich využil," uvedl The Daily Mail. "Jeho servis byl rychlý a vyvážený, jeho forhend dynamický. Dokonce jeho pohyb se zbavil nejistoty dlouhána, která ho dříve na kurtu omezovala."

"Hrál skvěle, i když Djokovič mu úkol usnadnil některými pro něj netypickými chybami. Přestože má menší zkušenosti z posledních fází turnajů, zdál se skoro nadpřirozeně klidný a nepřipouštěl si vážnost situace až do setbolů v tie-breaku v druhém setu," uvedl The Independent. Ocenil také, že srbský tenista uměl "podstatně lépe přijmout porážku než před dvěma dny Roger Federer".

Od Berdycha to byl další krásný výkon, napsal ekonomický list Financial Times (FT). "Nádherně zasahuje míče a posílá je těsně nad sítí jako nízko letící ptáky. Během let by se jeho forhend mohl zařadit mezi lahůdky Wimbledonu," uvedl deník.

"Existuje teorie, že Češi se z nějakého důvodu hluboko v jejich národní povaze rozvíjejí v tenise později," napsaly FT v souvislosti s tím, že se Berdych dostal do grandslamového finále "až" ve 24 letech. "Jsme složití lidé," říkával podle FT český tenisový mistr Jaroslav Drobný.

"Na druhé straně se zdá, že Češi nakonec dosáhnou vrcholu, na rozdíl od Britů. Ti mají často problém s tím, že nemají dost velký ´hlad´ po úspěchu a odhodlání, takže pravidelně zůstávají pod vrcholem v tenise, fotbalu a dalších sportech," uvedly FT.

Podle The Daily Telegraph není Berdych v nedělním finále "přirozeně" favoritem. "Tenista nemusí být ve 24 letech starý, ale Berdych je už osm let profesionálem a ještě nepřesvědčil, že je novým Ivanem Lendlem. Dal svou hru dohromady teprve v posledních měsících a vyústilo to v první grandslamové finále," napsal list.

Berdychova zdrženlivá oslava po vítězství nad Djokovičem naznačuje, že dosáhnout finále mu nestačí, myslí si The Daily Mail. "Zvykl si vyhrávat důležité zápasy, teď musí získávat tituly."

Nadala v neděli favorizuje i známý tenisový kouč Bollettieri. Na Berdychovi oceňuje "ohromný servis a tvrdé ploché údery". "Jeho šancí je demoliční taktika, doufat, že ho nikdy nezklame servis. V takovém případě se dostaneme k tie-breakům a hráč s tvrdým servisem je v nich obvykle favoritem," uvedl Bollettieri.

Nadalovou zbraní je levoruký servis, "který je vyrovnaný a nebezpečný". "Pohybuje se naprosto fenomenálně a dobíhá míče, které by byly vítězné proti komukoli jinému," řekl. Vyzdvihl "brutalitu" Nadalových úderů i jeho kraťasy, jimiž soupeře vyláká k síti a pak ho prohodí úderem zahraným "divokou silou".

"Ten člověk je kolos, a když je fit, je k vítězství nad ním potřeba neuvěřitelného výkonu," tvrdí známý trenér. "Nadal má zkušenosti z důležitých utkání a správný temperament. Bomby od základní čáry pomohou Berdychovi jen do určité míry. Myslím, že mu získají nejvýš set, ale řekl bych, že Rafa si upevní svou pozici nejlepšího světového hráče," uzavřel Bollettieri.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Podsekce:

       
  • French Open - muži
  • French Open - ženy
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..