Safinovo vzkříšení pokračuje, je ve finále

MELBOURNE

Ruský tenista Marat Safin dokázal při svém neuvěřitelném tažení na Australian Open překonat další těžkou metu. Ve čtvrtečním semifinále přehrál v pětisetové bitvě Američana Andre Agassiho a po zásluze se v nedělním finále postaví vítězi pátečního duelu mezi Švýcarem Federerem a Španělem Ferrerem.

Safin začal semifinálový zápas lépe a tahanici o vítězství v prvních dvou setech vždy dotáhl v tie-breaku do vítězného konce. Třiatřicetiletý Agassi, který usiloval o možnost zahrát si v Melbourne o páté vítězství, však dokázal vybojovat třetí sadu v poměru 7:5 a náhlé probuzení potvrdil i ve čtvrtém setu, který vyhrál hladce 6:1.

Více sil měl ale nakonec ruský tenista, a to i přesto, že v dosavadním průběhu turnaje sehrál tři čtyřsetové a tři pětisetové zápasy proti celkovým čtrnácti setům Agassiho. Američanovy naděje definitivně zhasly v pátém setu za stavu 3:6. Safin tradičně těžil z tvrdého servisu, svému soupeři za téměř tři a třičtvrtě hodiny nasázel třiatřicet es.

Belgické finále

V souboj dvou belgických tenistek se promění finále dvouhry žen na Australian Open. O titul na prvním grandslamovém turnaji sezóny si to rozdají velké rivalky Justine Heninová-Hardenneová a Kim Clijstersová. Své semifinálové soupeřky porazily ve dvou setech, čímž pokračují ve famózním tažení turnajem. Obě totiž na Australian Open neztratily ještě jediný set.

Jako první postoupila do finále světová jednička Heninová-Hardenneová, k výhře nad kolumbijským překvapením Fabiolou Zuluagaovou potřebovala hodinu a šestnáct minut. Po zataženou střechou arény Roda Lavera Belgičanka vyhrála dvakrát 6:2.

"Od prvních míčů jsem se cítila dobře, chtěla zápas vyhrát a dokázat, že jsem nejlepší tenistkou na světě. Což zní trochu hloupě, je tu spousta dalších výborných hráček a každá chce turnaj vyhrát," řekla po utkání Heninová-Hardenneová. "Každý přece chce vyhrát, jinak jsme mohly zůstat doma."

Poprvé si finále Australian Open zahraje Kim Clijstersová. I navzdory potížím s kotníkem totiž dokázala porazit Švýcarku Patty Schnyderovou 6:2 a 7:6 a utkání bylo ještě o dvě  minuty kratší než první semifinále. Schnyderová přitom ve druhém setu vedla 5:4 a měla výhodu podání, přesto nedokázala jako první na turnaji vyhrát nad Clijstersovou alespoň jednu sadu.

AUSTRALIAN OPEN
MUŽI
Dvouhra - semifinále:
Safin (Rus.) - Agassi (4-USA) 7:6 (8:6), 7:6 (8:6), 5:7, 1:6, 6:3.
Čtyřhra - semifinále:
B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Björkman, Woodbridge (3- Švéd./Austr.) 6:1, 6:2, Llodra, Santoro (5-Fr.) - Etlis, Rodriguez (9-Arg.) 6:2, 7:5.
ŽENY
Heninová-Hardenneová (1-Belg.) - Zuluagová (32-Kol.) 6:2, 6:2; Clijstersová (2-Belg.) - Schnyderová (22-Švýc.) 6:2, 7:6 (7:2).
SMÍŠENÁ ČTYŘHRA - čtvrtfinále
Rodriguez, Grandeová (Arg./It.) - Sargsian, Dementěvová (Arm./Rus.) bez boje.
JUNIORKY
Dvouhra - 3. kolo:
Vaidišová (3-ČR) - Jen-Čchung Čchen (Čína) 6:2, 6:1, Bacsinszkyová (14-Švýc.) - Chvojková (2-ČR) 7:6 (8:6), 6:3.

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200