Tenistka Zakopalová prohrála finále v čínském Šen-čenu

Šen-čen

Klára Zakopalová titul v čínském Šen-čenu nezískala. Třicetiletá česká tenistka prohrála v sobotním finále premiérového turnaje okruhu WTA po boji s domácí hvězdou a sedmou hráčkou světa Li Na 3:6, 6:1 a 5:7.

Česká tenistka Klára Zakopalová.

Zakopalová usilovala o první titul po skoro osmi letech. Naposledy uspěla v Portoroži v září 2005, ve stejném roce vyhrála i v Hertogenboschi. Její finálová bilance nyní činí dvě výhry a devět porážek, díky postupu do boje o titul se však Zakopalová v pondělním žebříčku posune k 23. místu světa a vylepší si osobní maximum, kterým byla 27. pozice z března 2006.

„Gratuluji Li Na k vítězství, hrála výborně," řekla Zakopalová v rozhovoru na kurtu. „Prohra mě mrzí, byla jsem blízko. Přesto, finále je na úvod roku skvělé. Musím to brát tak, že jsem odehrála pět kvalitních zápasů, což je dobrá příprava na Australian Open," dodala.

V souboji třicátnic, Zakopalová je o dva dny starší než Li Na, držela Češka s favoritkou ve výměnách krok. Obě tenistky hrály agresivně a hluboko do kurtu, ale Číňanka v prvním setu lépe podávala a měla více trpělivosti.

Dramatický průběh zvládla Li Na

Zakopalová dokázala na úvod smazat ztrátu z 0:2 na 2:2 a v páté hře nevyužila dva brejkboly. Pak ale znovu přišla o podání a set ztratila za 45 minut.

Ve druhé sadě Zakopalová tlačila, rozdělovala údery do stran a rychle vedla 4:0. Číňanka pod tlakem dvakrát prohrála podání i kvůli dvojchybě. Jednou sice Češka ztratila servis, ale druhý set dovedla suverénně do vítězného konce.

Rozhodující sada přinesla drama. Zakopalová začala brejkem, ale následně prohrávala už 2:5. Dokázala ještě ziskem tří her srovnat a vykřesat naději, jenomže další dva gamy ztratila. Zápas prohrála po dvou hodinách a čtyřech minutách.

„Za stavu 2:5 Li Na znervózněla a udělala pár chyb, ale bohužel od stavu 5:5 mi nepomohla žádnou chybou a uhrála si to jako šestá hráčka světa," komentovala Zakopalová koncovku utkání i s poukazem na to, že se Číňanka v novém žebříčku WTA posune ze sedmého na šesté místo.

Zakopalová zápas prohrála po dvou hodinách a čtyřech minutách. O vyrovnanosti duelu svědčí i fakt, že Češka vyhrála 88 výměn a soupeřka jen o jednu více.

Tenisový turnaj žen v Šen-čenu v Číně (tvrdý povrch, dotace 500.000 dolarů)
Dvouhra - finále
Li Na (1-Čína) - Zakopalová (5-ČR) 6:3, 1:6, 7:5.
Čtyřhra - finále
Čchan Jung-čan, Čchan Chao-čin (1-Tchaj-wan) - Burjačoková, Solovjevová (Ukr./Rus.) 6:0, 7:5

4 : 6, 6 : 7 Hanfmann - Menšík 4 : 6, 6 : 7 konec
20240425T15 : 00:00+0200