Vaidišová vyhrála turnaj v Soulu, Štěpánek na titul nedosáhl

SOUL

Šestnáctiletá česká tenistka Nicole Vaidišová vyhrála turnaj v Soulu a na okruhu WTA získala třetí titul v kariéře. Ve finále v korejské metropoli porazila nejvýše nasazenou Jelenu Jankovičovou ze Srbska a Černé Hory po setech 7:5, 6:3 a získala 22 tisíc dolarů, nejvyšší podíl z turnajové dotace 140 000 dolarů.

Vaidišová loni vyhrála turnaje ve Vancouveru a v Taškentu, letos se do finále probojovala podruhé. V Istanbulu ale neuspěla, podlehla pozdější wimbledonské vítězce Venus Williamsové z USA. S dvacetiletou Jankovičovou se Vaidišová utkala podruhé a stejně jako na turnaji v Miami ji také na tvrdém povrchu v Soulu porazila ve dvou setech.

Česká tenistka prorazila soupeřčino podání v sedmé hře a ve druhém setu už byla jasně lepší. Prosazovala se hlavně díky výbornému servisu, který naopak Jankovičovou vůbec neposlouchal. Srbská hráčka působila unaveným dojmem, ve druhém setu si vybrala přestávku na ošetření a po utkání přiznala, že kvůli chřipce chtěla zápas vzdát.

Ani Vaidišová nebyla svým výkonem nijak nadšena. Už během zápasu bavila diváky svými temperamentními projevy po zkažených míčcích a po mečbolu si postěžovala: "Bylo to z mojí strany trochu nejisté. Hodně úderů jsem pokazila, ale v rozhodujících okamžicích jsem hrála lépe."

Clijstersová neprohrála 21 zápasů za sebou

Belgičanka Kim Clijstersová vyhrála turnaj v Lucemburku. Při svém prvním vystoupení po triumfu na grandslamovém US Open už bez pomoci trenéra dnes ve finále porazila Němku Annu-Lenu Grönefeldovou 6:2, 6:4 a radovala se z osmého titulu v tomto roce.

Zatímco aktuálně třetí hráčka světového žebříčku neprohrála už 21 zápasů za sebou, Grönefeldová neuspěla v druhém finále v řadě. Před týdnem v Pekingu nestačila na Rusku Marii Kirilenkovou.

SOUL
Dvouhra - finále:
Vaidišová (2-ČR) - Jankovičová (1-SČH) 7:5, 6:3.
KUANG ČOU
Jen C' (Čína) - Llagosteraová-Vivesová (6-Šp.) 6:4, 4:0 skreč.
LUCEMBURK
Clijstersová (1-Belg.) - Grönefeldová (Něm.) 6:2, 6:4.

Tenista Radek Štěpánek potřetí v kariéře prohrál ve finále turnaje okruhu ATP a na svůj první titul stále čeká. V Ho Či Minově Městě ve Vietnamu dnes třetí nasazený hráč ve finálovém utkání podlehl Jonasi Björkmanovi ze Švédska 3:6 a 6:7.

Prvním vítězem turnaje v tomto městě se tak nečekaně stal třiatřicetiletý nenasazený Švéd. Björkman byl v minulosti ve světovém žebříčku čtvrtý, dnes je mnohem níž, více úspěchů vždy sklízel v deblu. Ve dvouhře dnes získal šestý titul v životě, cestou k němu například v sobotu deklasoval nejvýše nasazeného Mariana Puertu z Argentiny 6:1, 6:0. Naposledy vyhrál turnaj v roce 2002 v Nottinghamu.

Federer stále neprohrává

Švýcarský tenista Roger Federer vyhrál jednatřicátý zápas za sebou a v Bangkoku získal jedenácté turnajové prvenství v letošní sezoně. Ve finále dnes nejvýše nasazený hráč porazil britského soupeře Andyho Murrayho po setech 6:3 a 7:5.

Federer letos prohrál jen tři zápasy. Se 77 vítězstvími má blízko k překonání osobního rekordu: v předloňské sezoně vyhrál 78 utkání. Ve finále neuspěl naposledy v roce 2003 v Gstaadu, kde ho tehdy porazil Jiří Novák.

Nenasazený osmnáctiletý Murray, který v turnaji startoval na divokou kartu od thajských organizátorů, hrál na okruhu ATP první finále v životě. Favorizovanému obhájci titulu v něm nevzal ani set, i když druhé dějství dokázal zdramatizovat. Podle odhadu agentury Reuters se nyní Murray posune z druhé stovky světového žebříčku zhruba na 80. místo.