Rubriky:

Tenis

Co má v tom notesu? Wimbledonská senzace českého původu budí zvědavost

8. července 2015 11:20 - Londýn

Eugenie Bouchardová i Milos Raonic už jsou z Wimbledonu dávno venku, ale i tak je kanadský tenis v All England Clubu stále ve hře. Senzačně postupující Vasek Pospisil se probojoval až do čtvrtfinále dvouhry, kde ho čeká ve středu na centrálním dvorci boj s domácím miláčkem Andym Murraym. A není divu, že se britští fanoušci začali zajímat, co je kanadský outsider zač.

 

Profimedia.cz

Narodil se v kanadské Britské Kolumbii, trvalý pobyt má hlášený ve Freeportu na Bahamách, ale jméno jasně ukazuje na český původ. Jeho rodiče Miloš a Míla pocházejí z bývalého Československa. Sám Vasek se tenisově zdokonaloval v Prostějově.

Coby nenasazený hráč, jemuž momentálně patří až 56. místo v žebříčku ATP, způsobil čtvrtfinálovou účastí ve Wimbledonu slušný poprask. V All England Clubu navíc vzbudil zvědavost neobvyklým rituálem. Při výměně stran si čte poznámky ze zápisníku.

Ty už má připravené i na zápas s Murraym, ale v žádném případě nechce prozradit, co si do notesu píše a co během výměn stran čte. „To je tajemství," odpálkoval zvědavce.

Vždy se dívám na jednu stránku

„K zápasu se vždy dívám na jednu stránku, ale notes už se mi začíná naplňovat. Jde ale jen o určitě připomínky a poznámky. Věci, na které bych se měl v utkání zaměřit, takže zápas od zápasu se to trochu mění. Ale nejde o nějaké šílenosti," poodhalil část svého tajemství.

Četba hráče během zápasu ve Wimbledonu vypadá trochu bizarně, nicméně proti pravidlům All Englan Clubu není. „Pospisil si smí vzít svůj zápisník na kurt, ale jen na začátku zápasu. Během něj už by to nebylo možné. Velikost zápisníku není nijak omezena a není nutné ho ukazovat rozhodčím," cituje britský list The Independent tiskového mluvčího turnaje.

Podruhé na centrkurtu

I Murray byl znám tím, že si na zápas připravoval poznámky, ale k tomuto rituálu měl zřejmě trochu laxní přístup. Třeba po čtvrtfinálové porážce letos v Rotterdamu nechal na lavičce papír s vypsanými motivačními hesly jako „Buď dobrý sám k sobě", „Dostaň ze sebe to nejlepší", „Buď aktivní na nohou", „Soustřeď se na každý bod" a podobně. Hesla byla napsána na zadní straně dopisu od jednoho z fanoušků a po utkání ho Brit evidentně moc nepostrádal.

Pospisil už letos na Wimbledonu s Murraym prohrál, to se ale jednalo o Andyho staršího bratra Jamieho a trunaj ve čtyřhře. V pondělí i díky tomu sehrál dvě pětisetová utkání.

„Odehrál jsem toho hodně, ale zase si myslím, že den odpočinku by měl být dostatečný," nehledal výmluvy Kanaďan, jenž se představí na wimbledonském centrkurtu teprve podruhé v kariéře.

Tentokrát bude mít proti sobě britské publikum s vévodou a vévodkyní z Cambridge v čele. V menším si to již vyzkoušel ve třetím kole proti dalšímu domácímu hráči Jamesi Wardovi.

„Z centrálního dvorce mám jedinou zkušenost, která byla pro mě skvělá. Těším se, až tam budu znovu. Určitě ze sebe vydám maximum. Ale uvědomuji si, že porazit Andyho ve Wimbledonu, na jeho domácím kurtu, bude hodně obtížné," dodal realisticky Kanaďan.

roj, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • Fed Cup 2018
  • Davis Cup 2018
  • AO - dvouhra mužů
  • AO - dvouhra žen

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..