Kvitová - Šafářová 7:5, 7:5Kvitová i na poosmé Šafářovou porazila. Postoupit mohou obě Češky, ale ne zároveň

Singapur

Petra Kvitová zvládla z českých tenistek lépe zápas o zachování reálné naděje na postup z Bílé skupiny Turnaje mistryň. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu porazila letošní finalistku French Open Lucii Šafářovou dvakrát 7:5. Postoupit ale může i Šafářová. Naději jí dala Němka Angelique Kerberová, která podlehla Španělce Garbiňe Muguruzaové a situace v Bílé skupině se před závěrečnými zápasy zkomplikovala.

Radost Petry Kvitové po vyhraném míčku v zápase s Lucií Šafářovou na Turnaji mistryň.

Obě české hráčky své úvodní duely v Singapuru prohrály a jen vítězka vzájemného zápasu mohla reálněji pomýšlet na postup do semifinále turnaje. Obě od začátku velmi dobře podávaly. Hry při svých servisech si držely v celém průběhu úvodní sady. Až ke konci byly k vidění první brejkboly.

Ten první měla k dispozici Šafářová. Za stavu 5:5 a 30:30 totiž Kvitová zahrála první a jedinou dvojchybu obou hráček v úvodním setu. Hrozbu ztráty servisu ale odvrátila přesnou hrou zakončenou tvrdým bekhendem.

Hned v následujícím gamu vedla Šafářová už 40:15, ale po nevynucených chybách se Kvitové podařilo dotáhnout výsledek na shodu. Vypracovala si postupně dva brejkboly, které byly zároveň i setboly, a druhý využila po skvěle zahrané výměně zakončené forhendem těsně k základní čáře.

Jiný průběh, stejné skóre

Druhá sada měla zcela jiný průběh. Co se Šafářové nepodařilo v závěru té první, zvládla na začátku té druhé. Kvitové sebrala podání hned dvakrát a ujala se slibného vedení 3:0. Zlepšení na returnu ale poté předvedla také čtvrtá nasazená Kvitová a srovnala stav gamů.

Šafářová se na konci setu znovu dostala do nepříjemné situace, kdy musela uspět na servisu, aby mohla pokračovat dál v setu, a tentokrát i v zápase. A znovu se jí to nepodařilo. Za stavu 5:6 udělala tři nevynucené chyby a hned první mečbol Kvitová využila díky dlouhému returnu.

Kvitová porazila Šafářovou i v osmém vzájemném zápase a posílila šanci na postup ze skupiny do semifinále. Teoretickou šanci na postup má však ještě i Šafářová.  "Zápas to byl těžký. Musím říct, že Lucka hrála opravdu dobře," řekla Kvitová, kterou v pátek čeká duel s Muguruzaovou. "Pořád 'žiju'. To je dobrý, že jsem vyhrála a mám radost, jenom mě mrzí, že to bylo zrovna nad Luckou."

Zamotaná skupina

Němka Kerberová si mohla vítězstvím nad Španělkou Muguruzaovou už zajistit postup, nyní ale stále mají šanci na účast v semifinále všechny tenistky.

Postoupit mohou i obě Češky, ale ne zároveň. Šafářová potřebuje bezpodmínečně poslední zápas s Kerberovou vyhrát bez ztráty setu, aby si zachovala naději. Kvitové by teoreticky ani hladké vítězství nemuselo stačit, za určitých okolností by ale mohla jít dál i s porážkou.

Prohrály s nejvýše nasazenými

Deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká podlehly v Červené skupině nejvýše nasazené švýcarsko-indické dvojici Martina Hingisová, Sania Mirzaová 3:6, 4:6 a podobně jako české singlistky je čeká v pátek boj o postup do semifinále. Jejich soupeřkami budou Američanky Raquel Kopsová-Jonesová a Abigail Spearsová, s kterými nedávno prohrály ve finále v Linci.

"Víme, jak na ně. Letos jsme je jednou porazily a jednou s nimi prohrály. Musíme se soustředit na náš servis, půjdeme do toho a bojovat o sobotu," řekla Hradecká. "Půjde nám o všechno a věřím, že to zvládneme líp," doplnila Hlaváčková.

S Hingisovou a Mirzaovou se utkaly poprvé a šanci měly ve druhé sadě, v které neudržely vedení 4:1. "Jsou nejlepším párem světa a na kurtu to bylo znát," řekla Hlaváčková o soupeřkách, které před cestou na Turnaj mistryň vyhrály US Open a sedmnáct zápasů v řadě. "Po pomalém začátku jsme se do toho dostaly a škoda, že jsme nevyužily šance ve druhém setu," uvedla Hlaváčková.

Červená skupina:
Babosová, Mladenovicová (4-Maď./Fr.) - Kopsová-Jonesová, Spearsová (6-USA) 7:6 (7:5), 6:2.
Hingisová, Mirzaová (1-Švýc./Ind.) - Hlaváčková, Hradecká (7-ČR) 6:3, 6:4,