Rubriky:

Vodní sporty

Plavecká hvězda Hosszúová vyzvala k rezignaci šéfa svazu

16. listopadu 2016 10:20 - Budapešť

Maďarská plavecká hvězda Katinka Hosszúová vyzvala k rezignaci šéfa národní federace Tamáse Gyárfáse. Podle trojnásobné olympijské vítězky z Ria de Janeiro je šéf plaveckého svazu "škodlivým faktorem", jenž ji prý už v roce 2008 vyzýval, ať ukončí kariéru.

 

Profimedia.cz

Hosszúová dlouhá léta žije ve Spojených státech a trénuje pod vedením svého amerického manžela Shanea Tusupa. S maďarským svazem má napjaté vztahy, které nyní přiostřila svým vyjádřením na facebooku.

"Tamás Gyárfás byl první člověk, jenž mi v roce 2008 říkal, abych skončila s plaváním. Kdyby bylo po jeho, Maďarsko by v Riu získalo o tři zlaté a jednu stříbrnou medaili méně," narážela Hosszúová na svou olympijskou bilanci.

Podle sedmadvacetileté hvězdy si svaz nezaslouženě přivlastňuje úspěchy maďarských plavců. Rozhodování ve federaci je prý nedemokratické a ve volbě členů vedení hrají velkou roli finanční tlaky.

Svaz nařčení odmítá

"Chtějí plavce přesvědčit, že mimo systém se nedá fungovat. To je ale směšné. Já sama jsem živoucím příkladem toho, že se mimo Maďarskou plaveckou federací žít dá. Vlastně jedině tak se dá žít," napsala nejlepší světová plavkyně za roky 2014 a 2015.

Svaz v reakci popřel, že by Gyárfás před osmi lety Hosszúové doporučoval odchod. "Její nařčení nemají žádný reálný základ," napsali představitelé svazu. S plavkyní prý nebyli v téměř žádném kontaktu od loňského října, kdy se odmítla zúčastnit natáčení propagačního videa.

Národní federaci především vadí Hosszúové trenér a manžel Tusup, s nímž se většina konfliktů týká finančních záležitostí. "Ve sportu se požaduje profesionalita, ale Tusupovo chování a styl jsou v plaveckém světě nepřijatelné," uvedli svazoví funkcionáři.

Příští rok v červenci hostí Budapešť plavecké mistrovství světa.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty