Švýcarští hokejisté porazili po Česku i Kanadu

TURÍN

Švýcarští hokejisté pokračují v Turíně v senzačních výkonech. Po úřadujících mistrech světa z České republiky v sobotu pokořili také obhájce zlatých olympijských medailí z Kanady. V zápase skupiny A je zdolali 2:0 a oddálili jejich postup do čtvrtfinále. Pro kolébku hokeje, která na turnaj sezvala výkvět uctívané NHL, je to nejpotupnější prohra v dějinách.

O historicky první výhře Švýcarů, které dlouhá léta vede kanadský kouč Ralf Krueger, ve vzájemném duelu rozhodl v absurdním příběhu dnešního odpoledne jiný Kanaďan. Rodák ze Sault Ste. Marie v Ontariu Paul Di Pietro dobyl v roce 1993 s Montrealem Stanley Cup a o šest let později odehrál za národní tým čtyři zápasy. Tehdy kanadská reprezentace hrála v Evropě i během sezony a její kádr se rekrutoval z hráčů působících na starém kontinentu.

Nyní v něm září královsky placené hvězdy NHL a na Di Pietra by stěží v týmu zbylo místo. Do švýcarského dresu mu pomohla změna pravidel IIHF, podle níž může hráč kdykoliv reprezentovat jinou zemi, pokud v její ligové soutěži odehraje čtyři roky.

Di Pietro se trefil dvakrát

Di Pietro se usídlil v Zugu a dnes na sebe upoutal v nedalekém Turíně. Poprvé potrestal Thorntonovu chybu ve středním pásmu, když se na gólu podílel i neopatrný Brodeur, v polovině zápasu dorazil při přesilovce pěti proti třem Bezinovu vyraženou střelu do prázdné branky. Ve třetí třetině zářil Martin Gerber z Caroliny, který v brance nahradil Davida Aebischera, jenž byl strůjcem triumfu nad Čechy.

Švýcaři tak během tří dnů ulovili skalpy obou zlatých olympijských medailistů z turnaje s nejlepšími hráči světa. Při premiéře na zimních hrách v Chamonix utrpěli s Kanadou dodnes rekordní debakl 0:33, ale časy se evidentně změnily. Zástupci země, která pro svět hokej vynalezla, sice dnes dali dva góly, ale ani jeden nebyl uznán.

Jednou byl Nash v brankovišti, podruhé jeho střela sice zřejmě podle televizní techniky skončila v Gerberově lapačce za čarou, ale rozhodčí Bulanov po mimořádně dlouhém studování svého pomocníka u videa gól neuznal. V poslední třetině byl tlak Kanady drtivý: zatímco Švýcaři se dostali za dvacet minut k jediné střele, soupeř vyslal na branku 24 pokusů. Dohromady Gerber zastavil 49 střel.

Skupina A:
Kanada - Švýcarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Di Pietro (Della Rossa), 29. Di Pietro (Bezina, Streit). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Halecký (SR), Redding (USA). Vyloučení: 12:16, navíc Lecavalier - Seger 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4769.
Kanada: Brodeur - Blake, Pronger, Redden, Foote, Bouwmeester, Regehr, McCabe - St. Louis, Lecavalier, Heatley - Bertuzzi, Richards, Smyth - Iginla, Sakic, Draper - Nash, Thornton, Gagne - Doan. Trenér: Pat Quinn.
Švýcarsko: Gerber - Streit, Keller, Forster, Seger, Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Hirschi - Jenni, Conne, Dela Rossa - Di Pietro, Plüss, Fischer - Paterlini, Ziegler, Rüthemann - Wichser, Jeannin, Lemm. Trenér: Ralph Krueger.