Rubriky:

Vancouver 2010

Hry v Turíně skončily, štafetu převzal Vancouver

26. února 2006 22:25 - TURÍN

Hry XX. zimní olympiády po šestnácti dnech skončily. Oficiálně je ve 21:30 při slavnostním ceremoniálu v Turíně tradiční formulkou uzavřel předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Štafetu symbolicky převzali zástupci Vancouveru, kteří olympijské hry uspořádají v roce 2010.

Na stožár vystoupala kanadská vlajka, kterou hymnou doprovodil operní pěvec Ben Heppner. Turínský starosta Sergio Chiamparino pak vrátil olympijskou vlajku zpět Roggemu. Od něho ji převzal starosta Vancouveru Sam Sullivan a symbolicky pozval sportovní svět na příští zimní hry. Do jejich zahájení zbývá 1147 dní. Na Stadio Comunale pak uhasl i olympijský oheň.

Slavnostní zakončení nabídlo snový rej masek i atmosféru klasické italské commedia dell'arte. Diváci si užili i cirkus ve stylu Federika Felliniho, šest z více než dvou tisícovek účinkujících se představilo v originálních kostýmech z Felliniho filmu Klauni. Nechyběli ani akrobati, kteří se vznášeli nad stadionem ve vzdušných proudech.

Připomeňte si ZOH v Turíně obrazem:
Fotogalerie z celého průběhu olympiády

Na plochu Stadio Comunale pak nastoupily ženy a dívky oblečené do bílých svatebních šatů se symbolickými světly. Na ploše vytvořily obrazec holubice míru. S příchodem "hlavní nevěsty", slavné italské sjezdařky Isolde Kostnerové, která v lednu kvůli těhotenství ukončila kariéru, po 22. hodině uhasl olympijský oheň.

Ceremoniál narušil muž oblečený do černého trika s nápisem. Při projevu předsedy turínského organizačního výboru Valentina Castellaniho vtrhl na řečnické pódium, podle agentury AP se pokusil do mikrofonu provolat "Passion lives in Torino" (V Turíně žije vášeň). Bezpečnostní služba ho ale okamžitě odvlekla. Podle policie nebyl muž italské národnosti a byl zadržen kvůli výslechu.

Sportovci dostali klaunské nosy

Do show se mohli zapojit také sportovci, kteří před nástupem na plochu dostali červené klaunské nosy. V průvodu vlajkonošů přišla na stadion i olympijská vítězka Kateřina Neumannová s českou zástavou, další sportovci mířili na plochu promícháni bez ohledu na národnosti. Atmosféru karnevalu, který se tento týden slaví po celé Itálii, dotvářeli diváci, kteří měli k dispozici masky ďáblů a andělů, na tribunách se navíc bavili mexickými vlnami.

Nadšení diváků ještě vystupňovalo předávání cenných kovů medailistům z běžeckého závodu na 50 kilometrů, který vyhrál domácí reprezentant Giordio di Centa. Zlato mu předala jeho sestra Manuela di Centaová, bývalá vynikající běžkyně. Ceremoniál byl poprvé v historii zimních her součástí závěrečné show.

Paganini a Bocelli

Zatímco při zahajovacím ceremoniálu se divákům předvedl moderní monopost formule 1 Ferrari, dnes na plochu vjely legendární fiaty 500 a skútry Vespa, které řídili harlekýni a kolombíny.

Hudební doprovod večera na Stadio communale obstarali tóny Paganiniho houslí či nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli. Zazpívali i italská hvězda Elisa, Ricky Martin z Portorika a kanadská rockerka Avril Lavigneová, jejíž vystoupení předznamenalo nástup Vancouveru.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..