Pardubice - Ostrava 0:1Baník přežil šance domácích, pak rozhodl. Pardubice bez dvou vyloučených

Fotbalisté Ostravy zvítězili v 25. ligovém kole v Pardubicích 1:0. O jedinou branku se v druhém poločase postaral po rohovém kopu obránce Filip Blažek. Domácí dohrávali bez dvou vyloučených Martina Chlumeckého a Pabla Ortize, červenou kartu dostal také trenér Radoslav Kováč. Baník je v tabulce pátý, Východočeši zůstali na třinácté příčce.

Fotbalisté Baníku se radují z jediné branky utkání

Pardubice si po nadějném vstupu do jara komplikují situaci. V posledních pěti kolech nezvítězily a v lize čtyřikrát po sobě prohrály. Ostravě se na hřištích soupeřů daří. Venku v nejvyšší soutěži zvítězila ve čtyřech z posledních pěti duelů a v ročníku tam získala 22 z celkových 37 bodů.

Baník byl v úvodu zápasu aktivnější. Poprvé zahrozil, když Ewerton uvolnil Riga a jeho nebezpečnou ránu obrana zblokovala. Domácí se postupně osmělili a byli nebezpečnější. Brdička se po pasu Hlavatého dostal za obranu, sám před brankářem však selhal. Poté si mohl Patrák ve svém 50. ligovém utkání nadělit dárek k 24. narozeninám, které oslaví den po utkání. Nejprve po nacvičeném signálu po rohovém kopu těsně minul, poté trefil hlavou břevno a následnou Brdičkovu dorážku zlikvidoval pardubický odchovanec Letáček.

Zleva Jiří Boula z Ostravy a Ladislav Krobot z Pardubic.

Z obou stran otevřený fotbal přinášel další šance. Před přestávkou je měli pro změnu hosté, jenže Buchta a po něm ani Ewerton nedokázali zakončit přesně. Začátek druhého poločasu byl opatrný, otěží se pak chopil Baník. Dostal se do tlaku a vytvořil si několik šancí. Logickým vyústěním byl vítězný gól. Ewertonův roh v 69. minutě prodloužil na přední tyči Lischka a na zadní pak neobsazený Blažek hlavou snadno skóroval. Slovenský stoper si připsal první trefu v české lize.

Vzápětí přišly pro domácí další rány. Po druhé žluté kartě byl za ostrý faul na Jurošku vyloučen Chlumecký, za došlápnutí na ležícího Buchtu ho následoval také Ortiz. Mezitím za protesty dostal rovnou červenou kartu trenér Kováč, který odkoučoval 50. zápas v nejvyšší soutěži. Hráči Pardubic dostali v této ligové sezoně sedm červených karet, horší je jen úřadující mistr Sparta (osm vyloučených).

Ostravští v závěru hřešili na dvojnásobnou početní výhodu a pustili oslabeného soupeře do několika slibných možností. Slezané nakonec jednobrankový náskok uhájili a zaznamenali třetí venkovní ligovou výhru za sebou. Východočeši doma v lize vyhráli jediný z posledních 10 duelů a v sezoně tam získali jen 10 z celkových 23 bodů. Baníku podlehli v nejvyšší soutěži po třech utkáních.

25. kolo první fotbalové ligy:
FK Pardubice - Baník Ostrava 0:1 (0:0)
Branka: 69. Blažek. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Hrabovský - Petřík (video). ŽK: Ortiz, Chlumecký - Boula, Buchta, Rigo, Letáček, Rusnák. ČK: 72. Chumecký, 74. Kováč (trenér), 78. Ortiz (všichni Pardubice). Diváci: 4107.
Pardubice: Kinský - Icha, Kukučka, Ortiz, Chlumecký - Hlavatý, Solil (89. Donát), Kissiedou (71. Míšek) - Patrák (80. Mareš) - Brdička (71. Sychra), Krobot (80. Černý). Trenér: Kováč.
Ostrava: Letáček - Juroška, Blažek, Lischka, Kpozo - Boula (90.+5 Grygar) - Buchta (83. Rusnák), Rigo, Šín (89. Klíma), Ewerton - Tanko (83. Adediran). Trenér: Hapal.