Veselý - Rosol 6:2, 7:6, 7:5Veselý porazil v české bitvě Rosola. Na French Open jdou dál i Karolína Plíšková a Kvitová

Paříž

Dvacetiletý tenista Jiří Veselý ovládl český souboj na French Open. Zkušenějšího Lukáše Rosola dokázal porazit v dvouhodinové třísetové bitvě. Postup získal po setech 6:2, 7:6 (8:6) a 7:5. Roland Garros je vůbec první grandslam, v němž Veselý dokázal přejít přes první kolo. Do druhého kola prošla premiérově i Karolína Plíšková, která zdolala domácí Mathilde Johanssonovou 6:1, 7:6. Nezaváhala ani Petra Kvitová, která zdolala Zarinu Diyasovou z Kazachstánu 7:5 a 6:2.

Český tenista Jiří Veselý.

Veselý premiérovým vítězstvím v zápase na grandslamu navázal na úspěšný minulý týden, kdy si na turnaji v Düsseldorfu zahrál poprvé semifinále na ATP Tour. S daviscupovým kolegou Rosolem se Veselý na elitním okruhu utkal poprvé, nicméně loni ho už zdolal na challengeru v Prostějově.

"Je to obrovský úspěch. A jsem za to rád i proto, že při Davis Cupu se kvůli takovým zápasům hodně hecujeme. Člověk má pak větší respekt, když má s někým v týmu pozitivní bilanci," řekl Veselý v Paříži českým novinářům.

Veselý jde na Raonice

Na dnešní výhru dosáhl Veselý za dvě hodiny a osm minut. Jedinou komplikaci prožil v třetím setu, kdy se dostal do vedení 3:0, nicméně Rosol mu poté poprvé v utkání prorazil servis a srovnal na 3:3. Do tie-breaku však třetí set nedospěl, Veselý za stavu 6:5 při soupeřově podání proměnil první mečbol.

Po utkání si pochvaloval i nepříjemné pařížské počasí. "Proti servismanům mi vždycky prší, nebo je trochu zima, takže je to pro mě trochu snazší," řekl Veselý, jehož soupeřem ve druhém kole bude osmý nasazený Milos Raonic z Kanady.

Půjde o jejich první vzájemný duel a Veselý doufá, že mu počasí znovu pomůže. "Pak by šance byly trochu větší. Uvidíme. Je to kvalitní hráč, pro mě to bude super zkušenost," řekl před prvním vzájemným duelem se světovou devítkou. "Hratelné to je," dodal.

Kvitové i Plíškové stačily dva sety

Kvitová měla s dvacetiletou Kazaškou negativní bilanci. Obě se střetly jen před pěti lety v Praze a Diyasová vyhrála ve dvou setech. České jedničce se odveta podařila. Vstup do zápasu měla výborný, když prorazila soupeřce servis, ta se však dokázala vrátit do zápasu. Nakonec Kvitová druhý brejk v setu získala na konci sady a zlomila tak odpor Kazašky i do druhého setu, v němž už Češka dominovala.

Ve 2. kole se pátá nasazená Kvitová střetne s Marinou Erakovicovou z Nového Zélandu, kterou Češka ve všech třech předchozích zápasech zdolala.

Dvaadvacetiletá Plíšková soupeřku v prvním setu rozstřílela, když při svém podání ztratila jen dva fiftýny a udělala tři nevynucené chyby. Ve druhé sadě ale Francouzka zlepšila první servis, Plíšková začala více kazit a přišla i o podání. Ztrátu ale dokázala smazat a ve zkrácené hře zápas ukončila. Její příští soupeřkou bude světová trojka Agnieszka Radwaňská, s níž jediný vzájemný duel před dvěma lety prohrála.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 23 968 900 eur):