Rubriky:

Běžkyně sobě

Jestli mě teď zabijete, bude už pozdě. Takto se přepisují dějiny!

19. října 2015 09:11 - Alžír

Reprezentovala svoji vlast. Nade vše ji milovala a v jejích barvách získala první olympijské zlato pro celý svůj kontinent. Doma ji měli za exhibicionistku a kacířku. Přišly roky, kdy výhružky smrtí byly na denním pořádku a ji musela permanentně hlídat policie. Atletické tréninky doma vůbec nepřipadaly v úvahu.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Hassiba Boulmerková propadá běhu ve svých deseti letech. Běhá s pokrývkou hlavy, zahalenými kotníky i rameny tak, jak to nařizuje muslimský kodex. Běhá střední tratě a na národní úrovni slaví úspěchy, moc žen také v Alžírsku neběhá. Nemá mezinárodní zkušenosti, a snad proto na své první olympiádě v Soulu nepostupuje z rozběhů dál.

ČTĚTE TAKÉ: Přítel se musel porvat s hlavním rozhodčím, aby mohla závod dokončit!

Tři roky se připravuje na mistrovství světa v Tokiu roku 1991. Vítězí v patnáctistovce a doma ji oslavují společně s krajanem Noureddinem Morcelim (ten v den svých jednadvacátých narozenin vytvořil na téže trati halový rekord) jako národní hrdinku. Projíždějí hlavním městem v otevřeném voze a zdraví se s tisíci příznivců.

Všechno je jinak

Atmosféra v zemi se však prudce mění. Je vyhlášena za veřejného nepřítele, skvrnu islámu. Dostává výhružné dopisy i telefonáty. Hrozí jí smrt na každém rohu. Musela odjet do Francie, aby mohla trénovat. Na olympijské hry do Barcelony v roce 1992 přijíždí až v den samotných závodů. Policie ji hlídá všude. Na stadiónu, v šatnách, dokonce s ní chodí i na toaletu. 8. srpna 1992 hladce předbíhá svou největší rivalku ze Sovětského svazu a s velkým náskokem vyhrává.

Její radostí vytřeštěné oči, ruce divoce a radostně létající vzduchem, trup prohýbající se v náhlých návalech radosti, ten obraz se do paměti vrývá všem. „Protnula jsem cílovou čáru a sevřenou pěst zdvihla nad hlavu. Byl to symbol vítězství, který měl všem říci: Vyhrála jsem! A jestli mě teď zabijete, bude už pozdě!" říká k tomu samotná Hassiba.

Pro svou zemi získává první olympijské zlato v historii. Na stupních vítězů v Barceloně pláče a své myšlenky věnuje své zemi a těm, které kvůli tomu všemu musela opustit.

• Hassiba Boulmerková se stala první africkou atletkou s titulem mistryně světa.
• V době kdy bojovala o olympijské zlato, její otec prodělal těžký infarkt a upadl do kómatu. Nyní atletka tráví hodně času se svým otcem, který se zcela zotavil.
• Po Barceloně se z obav o svůj život na nějakou dobu odstěhovala na Kubu. Dnes žije opět v Alžírsku.
• V současnosti vůbec neběhá a ani zdaleka nepřipomíná „Constantinskou gazelu", jak zněla její dřívější přezdívka. Ráda se dobře nají, je z ní úspěšná podnikatelka.
kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce