Rubriky:

Běžkyně sobě

Něžná síla: Ženy předčí muže, jsou vytrvalejší

5. listopadu 2017 08:04 - Praha

Už před mnoha lety si někdo poprvé všimnul, že na krátkých závodech strčí muži své něžnější protějšky hravě do kapsy. Jak ale dojde na extrémně dlouhé vytrvalostní závody, rozdíly se do značné míry stírají nebo se mohou karty i zcela obrátit. Na extrémních ultramaratonech se občas stává, že v absolutním pořadí vítězí ženy. Jak je to možné?

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Nejnovější vědecké poznatky naznačují, že ženy by mohly být ve skutečnosti na extrémní dlouhotrvající zátěž od přírody vybaveny lépe než muži. Mají snad lepší aerobní kapacitu, působí na jejich kosti menší páky díky menšímu vzrůstu? Mají od přírody vyšší práh bolesti? O všech těchto aspektech lze s úspěchem diskutovat. Nyní je ale vědecky prokázán jeden fakt: Ženy mají výrazně vyšší svalovou vytrvalost než muži.

Padesát let poté, co ji málem zlynčovali, se vrátí na místo činu

V průměru ženy disponují menším množstvím síly i menší rychlostí. Když ale dojde na kinetickou zátěž, ukazuje se, že jsou vytrvalejší. Dokládá to nejnovější studie publikovaná v magazínu Applied Physiology, Nutrition and Metabolism. Skupiny mužů a žen měly relativně jednoduchý úkol ‒ 200krát opakovat propínání nohou proti odporu co nejrychleji. Měřena byla rychlost, síla a kroutivý moment (rotační síly) jejich pohybů a také elektrická aktivita ve svalech.

Výsledky jednoznačně ukazují, že muži jsou na počátku rychlejší a silnější, jejich vyčerpání ale přichází ve větší míře a rychleji než u žen. Už z předchozích studií bylo známo, že ženy jsou odolnější vůči únavě, pokud jde o statická cvičení, při nichž nedochází k pohybům v kloubech. Nyní chtěli zjistit, zda totéž platí i pro dynamické pohyby, pohybová schémata všedního dne. A výsledky mluvily jednoznačnou řečí: Ženy v tomto ohledu muže značně převyšují.

Praktický příklad? Jiná studie se zabývala téměř dvěma milióny výsledných časů maratonců a maratonkyň ze 131 závodu. Ženy sice v průměru měly o 20 minut pomalejší průměrný čas dokončení, ale zároveň o 18,61 % lépe dokázaly udržet své konstantní tempo. Jinými slovy: Muž vyběhne rychleji, ale rychleji se unaví a jeho tempo s postupujícím časem klesá. Žena sice vybíhá pomaleji, ale své tempo udrží až do cíle, resp. její tempo klesá výrazně pomaleji než u muže. Tak, a teď přemýšlejte, o koho jde, když se někde píše o „slabším pohlaví".

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 listopad 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce