Rubriky:

Co na talíř

TEST: Sušené hovězí maso Natural Beef Jerky od českého výrobce

16. června 2017 12:05 - Praha

Každý poctivě trénující jinoch i dívka ví, že po tréninku je třeba co možná nejrychleji doplnit vedle tekutin hlavně dvě věci: cukry a bílkoviny. Cukry pro zrestaurování zásobního glykogenu a bílkoviny pro regeneraci a rekonstrukci tréninkovou dávkou zdevastovaného svalstva. Kde ale takovou příhodnou bílkovinu vzít? A aby navíc moc nevážila a měla praktické balení?

 

adventuremenu.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Samozřejmě, nejlépe by bylo hodit si nějakou pořádnou kýtu přes rameno na horší časy, ale běhejte s tím někde v divočině, ve které na vás třeba navíc číhají i zavilí šakali. V době svého pobíhání po Islandu jsem bílkoviny doplňoval z místních zdrojů ‒ k tomuto účelu zvláště vhodnou sušenou treskou skvrnitou. Její maso je z valné většiny tvořeno právě čistými bílkovinami, což se velmi hodilo. U nás se ale harðfiskur běžně nesežene. A tu se mi do ruky dostal ryze český ekvivalent z hovězího masa. Pravda, jako traťovku na desetikilometrový závod si ho asi nevezmete, ale vypravíte-li se někdy třeba na celodenní běžeckou turistiku po horách, bude se vám tahle bílkovina v příjemném uzeném hávu hodit.

Vitamíny mohou i škodit!

Výrobce v rukou českého kapitálu chrlí sušené hovězí v praktických znovu uzavíratelných sáčcích hned ve třech velikostech: 25, 50 a 100 gramů. Pokud celou dávku nesníte naráz, sáček lze pomocí stlačovacího „zipu" téměř neomezeněkrát otevírat a zavírat.

Uvnitř kouzelného sáčku najdete jemně zauzené sušené hovězí z nízkého roštěnce mladého býčka. Laicky řečeno maso ze střední části zad. Pokud pořídíte stogramový pytlík, vězte, že uvnitř najdete hned 320 gramů syrového masa. Kouzlo. Maso bylo sušením zbaveno vody, což sníží jeho hmotnost při zachování výživových hodnot a k tomu jej navíc (společně se zauzením) i konzervuje. Takže neotevřené balení vám vydrží klidně i tři roky ve spíži.

Sušené maso mám rád na delších běžeckých cestách. Nejsem úplně příznivcem všelijakých ultraspeciálních gelů a podobných příšerností zanechávajících žaludek v dezolátním stavu. Raději něco „normálnějšího" v množství odpovídajícím kilometráži. Maso je nasekáno na malé, ploché kousky, takže není problém přežvykovat třeba i v poklusu za precizního dávkování potravy. Pokud si navíc chcete spravit chuť po nějakém tom chemickém zázraku, můžete jej cumlat a žvýkat po delší dobu jako chlapáčtější obdobu bonbónu.

PLUSY
koncentrovaná forma bílkoviny
nízká hmotnost
dlouhodobá skladovatelnost
přirozeně bezlepkové
praktické balení
MÍNUSY
vyžaduje zvýšenou práci žvýkacího svalstva
CENA
79/139/269 korun v závislosti na balení

To naše hovězí obsahuje celých 64 % bílkovin. Vedle masa je přítomna ještě sůl, a to v 5% zastoupení. Tuky (ty se na delších štrekách také hodí) mají něco málo přes 4 %. Je jasné, že jerky neudělá radost úplně všem. Dokážu si třeba představit svého běhavého kamaráda vegetariána, kterému moc nepojede. Ale vzhledem k tomu, jak vypadá tradiční česká kuchyně, si troufám odhadnout, že většina běžců-strávníků bude spokojena.

Vlastně jediné, co by se dalo ještě vylepšit, mne napadá právě ve spojitosti s harðfiskur. Islanďané ty své tresky po sušení proženou ještě takovým ozubeným soukolím a vlastně vám to maso industriálně mechanicky předžvýkají. Provést něco takového českému hovězímu, už by se mu snad ani nic vyrovnat nemohlo.

René Kujan, Sport.cz

Čemu dáváte na dlouhých výbězích přednost?

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce