Rubriky:

Odjinud

Šlapal na paty Zátopkovi i Bikilovi. Znáte ho? Bydlí kousek od vás

9. února 2015 08:36 - Praha

V neděli 8. února oslavil Pavel Kantorek 85. narozeniny. Současník Emila Zátopka a Abebe Bikily se svými výkony zařadil mezi nejlepší československé i světové maratónce. Přesto zná jeho jméno jen málokdo.

 

Archiv Pavla Kantorka

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

MUDr. Pavel Kantorek byl naším prvním běžcem, jenž překonal hranici dvou hodin dvaceti minut na maratónské trati. Stalo se tak v roce 1959 v Ostravě. Zpočátku se však Kantorek specializoval na mnohem kratší tratě.

K maratónu jej vlastně přivedla až zákeřná nemoc - tuberkulóza. Půl roku polykal denně přes šest desítek prášků. Lékaři mu krátké intenzivní běhy a vlastně pohyb či námahu jako takovou nechtěli vůbec dovolit a doporučovali mu „nanejvýš pomalý běh". Řekl si, že takovou podmínku splňuje maratónská distance, a začal s přípravami.

Na přelomu padesátých a šedesátých let patřil na druhou až devátou příčku celosvětového maratónského žebříčku. Jeho osobní rekord na 42 kilometrů dlouhé trati činí dodnes úctyhodných 2:18:44.

Hříčka přírody?
Dnes nad jeho výkony kroutí hlavou běžci i trenéři. „Někdo se s tím holt umí už narodit." Kantorek totiž moc netrénoval. Naběhal několik set, maximálně několik málo tisíc kilometrů ročně. V jeho na přípravu nejtvrdším roce skončil Kantorkův tréninkový deník celkovou sumou 3500 kilometrů. Naši současní přední běžci naběhají za rok třeba i třikrát tolik.

Pavel Kantorek reprezentoval naši republiku hned třikrát na olympijských hrách. Startoval v roce 1956 v Melbourne, 1960 v Římě a 1964 v Tokiu. Celkově závodil v 39 maratónech, z nichž 16 vyhrál a pouze sedmkrát se umístil na horším místě než pátém. Třikrát dokázal vyhrát i Medzinárodný maratón mieru ve slovenských Košicích, kde se potkával i se známým bosým etiopským běžcem Abebe Bikilou.

Běhal prostě do práce

Při své běžecké kariéře zvládl vystudovat medicínu. Když se ho zeptáte, jak vypadaly jeho tréninky, s úsměvem odpovídá: „Vždy jsem dával přednost tempovým běhům. Běhal jsem úseky. Těch kilometrů jsem moc nenaběhal. Hlavně z práce domů a zpátky."

Poslední závodní maratón si Kantorek zaběhl v roce 1967 ve Znojmě. Svou běžeckou kariéru uzavřel ziskem dalšího mistrovského titulu. Jako lékař a trenér odjel na pozvání na Kubu, kde měl připravovat snědé běžce na olympiádu a Panamerické hry.

Tlaky z Havany na jeho příjezd byly obrovské. Odletěl tedy spolu se ženou o týden dříve - bez zavazadel. Ta měla dorazit původním letadlem. S nimi se však Kantorkovi už nikdy neshledali. A nijak je to nemrzelo. V letadle, které se zřítilo, měli totiž původně se svými kufry sedět i oni sami.

Připraveno ve spolupráci s BěhejSrdcem.com.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce