Rubriky:

Odjinud

Běhá od nevidím do nevidím. Sám od narození rozezná pouze světlo a tmu.

7. března 2015 09:54 - Praha

Už jste někdy zkoušeli zavázat si oči šátkem, přidržet se tenké šňůrky kolem zápěstí, která vás spojuje s trasérem, a vyběhnout? Třeba na půlmaratónskou nebo maratónskou trať? Pokud ano, stále ještě nemáte opravdový vhled do situace člověka, který nikdy v životě neviděl, co má pod nohama.

 

archiv J. Říhy

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Jan Říha, nevidomý běžec a horolezec má za sebou už mnoho výzev. Zdolal nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, zlezl El Capitano v Yosemitském národním parku, Elbrus, Kilimandžáro, Mont Blanc či Gerlachovský štít. Úspěšně absolvoval několik maratónů, půlmaratónů, krosových závodů a běhů do kopce.

Řízek neunikne!

Ačkoli je Jan nevidomý, s bílou hůlkou či slepeckým psem jej neuvidíte. Nepoužívá žádné kompenzační pomůcky. Je zvyklý si poradit a místa, která už jednou prošel, si výborně pamatuje. Pokud se pohybuje ve známém prostředí, málo kdo by věřil, že Honza nevidí.

Nezapomenutelný byl například zážitek při obědě v restauraci. Po několika desítkách uběhnutých kilometrů jsme společně zasedli ke stolu, abychom se posilnili na druhou polovinu cesty. Honza vzal poněkud váhavě do ruky svůj příbor a ujistil se o přesné pozici svého talíře, když přišla informace od jeho traséra: „Řízek je napravo, brambory vlevo." Od té chvíle jste už zase vůbec nepoznali, že Honza na svůj oběd vůbec nevidí.

Rychlý jako blesk

Půlmaratóny a maratóny běhá nejčastěji s trasérem Janem "Škrabkou" Škrabálkem. Nevidomý potřebuje se svým trasérem i trénovat, aby si na sebe zvykli a byli sladění, v tom mají zrakově postižení další nevýhodu. Zatím to zvládají alespoň jednou týdně. I přes omezené možnosti trénování už spolu dali maratón za 3 hodiny 55 minut a půlmaraton pod bájnou hranici 100 minut.

Pro dobrou věc

Pomáhat během není pro nevidomého sportovce nic nového. S trasérem Škrabálkem absolvoval Říha před dvěma lety třeba i stokilometrový Běh pro Abilympiádu na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Jeho další projekt nese název Od nevidím do nevidím na podporu dětí z Dětského domova Sázava, který se poběží 23. května v běžcově domovské Stříbrné Skalici. Jde o první ročník, i když akce už jednou proběhla - loni v říjnu jako zkušební „nultý" ročník se zhruba padesátkou startujících.

Těšit se můžete na tři trasy na 12,5 km, 5 km a dětskou na vzdálenost 1 kilometru. Zaběhat si tak může celá rodina. Přijďte se pozdravit s neskutečným borcem a podpořit dobrou věc!

FAKTA
Charitativní běh Od nevidím do nevidím
23. května 2015
Stříbrná Skalice
registrace na dětský běh od 9:00 do 9:30, start 9:30
registrace na další trasy od 10:00 do 11:00, start 11:00
startovné 100,- Kč
René Kujan, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce