Rubriky:

Odjinud

A milióny dolarů se kutálí na účty. Chcete? Šanci máte

5. listopadu 2015 12:41 - Praha

Pro někoho jde o chvíle, kdy si čistí hlavu. Jiní mají tento sport jako obživu, která umí nadít jejich bankovní účty, ale takových není mnoho. Pokud chcete milióny, musíte být výjimeční, odlišní od miliónů dalších. Fakt, který platí i pro běžce silničních závodů. Není žádným překvapením, že na špici je Haile Gebrselassie a Paula Radcliffová, legendy, které si běháním výrazně přilepšily do svých rozpočtů.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Být na špici znamená, že se o vás prestižní podniky na světě perou. Tudíž nabízejí i nadstandardní podmínky. Běžecký server Runner's World pracoval s veřejně dostupnými informacemi, nejde tedy o konečná čísla a výdělky. Ty ani nejdou zjistit, nikdo je neodhalí. Přesná data má jen finanční úřad. Do celkové částky musíte započítat příjmy z reklamy, sponzory, výkonností odměny. I přes tento fakt jde o sumy, na které většina lidí nikdy nedosáhne.

Zajímavá jména pro pořadatele, média, fanoušky. K tomu překonávání světových rekordů, za kterými jsou ale roky dřiny. Někdo je truhlářem, jiný běžcem. Práce, jen trochu odlišná.

Příjmy za kariéru 
Haile Gebreselasie 3 550 000
Paula Redcliffová 2 240 000
Irina Mikitenková 2 040 000
Samuel Wanjiru 1 890 000
Catherine Nderebaová 1 800 000
Kenenisa Bekele 1 630 000
(částky jsou uvedeny v dolarech) 

Vítěz maratónu v Dubaji získá 200 tisíc dolarů, Boston naděluje 150 tisíc, Chicago a New York 100 tisíc. Evropští giganti jako je Londýn a Berlín se pohybují okolo částky 50 tisíc dolarů. Jenže závod není jen o jedné personě, uspět chce více běžců. I ty musí organizátoři nalákat.

Pokud se podíváme na odměňování z jiného úhlu, zjistíme, že se pořadí štědrosti mění. Když si odmyslíme vítěze, jsou tu také finanční částky od druhého do pátého místa. Zde nejvíce sype bostonský maratón, který například v minulém roce rozdělil mezi tyto čtyři pozice 155 tisíc dolarů, Dubaj byla se 152 tisíc druhá. Přes 100 tisíc se ještě dostal New York a Chicago. Londýn skončil pátý se 77 tisící dolary, Berlín osmý - 72 tisíc.

A co Praha? Vítězové Volkswagen Prague Marathonu si v květnu přišli na 15 000 eur. Celkem si deset prvních běžců rozdělilo 33 000 eur.

lik, Sport.cz

Jaké jsou vaše finanční příjmy ze sportu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce