Rubriky:

Odjinud

V Afghánistánu přišel o všechny končetiny. To mu ale nezabránilo znovu běhat

13. listopadu 2015 08:59 - New York

Travis Mills přišel v Afghánistánu po výbuchu nástražné bomby o obě nohy. Jeho pravá ruka zmizela i s ramenem. Lékaři se pokoušeli zachránit alespoň jeho levou paži, ta však musela být po vážných komplikacích amputována pod loktem. Po oslnivém záblesku a ohromné ráně zbylo jen pár vzpomínek na nemocnice a pocit, že život už nestojí za to. Bývalý výsadkář se ale brzy dává dohromady. Nad vodou jej drží běhání.

 

facebook Travis: A Soldier's Story

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Z Afghánistánu se vrátila pouze pětice veteránů, která přežila čtyřnásobnou amputaci. Přežít je ale v tomto případě pouze polovina vyhrané bitvy. Ta druhá na Travise Millse čeká ve formě náročné rehabilitace a cvičení. Lékaři odhadovali, že by jej mohli z ošetřování propustit po třech letech. To je ale příliš dlouho. Doma čeká žena a malá dcerka. Mills pracuje na svém zotavení přes 40 hodin týdně. Po čtyřech hodinách ergoterapie následují čtyři hodiny cvičení.

Jakmile je Mills schopen stát na protézách, vydává se ven na malou 25metrovou trať. Čtyři měsíce po výbuchu, ještě před propuštěním z nemocnice, se Travis hlásí na pětikilometrové závody na počest hasičů zahynuvších při útoku z 11. září 2001. Krvácel z odřenin od protéz, ale vzdálenost dokázal ujít. Uvědomuje si ale ještě podstatnější věc ‒ chce začít běhat.

ČTĚTE TAKÉ: Je to rebel. Veterán druhé světové války ohromil svět. Navíc klikuje jako mladík

Během zotavování přibral kvůli vedlejším účinkům léků až na váhu 100 kilogramů. Chtěl se dostat do formy a zůstat fit. Požádal lékaře o běžecké protézy. Následovalo ještě nezbytné vyšetření hustoty kostí a po dalších třech měsících od svých prvních pěti kilometrů na protézách může nazout běžecké speciály. Měl takovou radost a do běhání se pustil s takovou chutí, že hned první den jednu z protéz zlomil. Ještě týž den míří do města vzdáleného dvě hodiny jízdy autem, aby si ji nechal opravit.

Tři roky po výbuchu bomby Mills cvičí minimálně pětkrát týdně. Věnuje se speciálně upravenému crossfitu a běhání intervalů. Ještě tento rok chce Mills pětikilometrovou vzdálenost překonat kontinuálním během. „Pracuji na tom každý den," ubezpečuje válečný hrdina a nově také autor motivační knihy Tough as They Come.

kü, Sport.cz

Měl by se takto postižený veterán vůbec ještě o něco snažit?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce