Rubriky:

Odjinud

Trať extrémního závodu třikrát přeznačovali. Záchranáři měli přichystané i vznášedlo

15. února 2016 14:39 - Praha

Měl to být pro Lipno první opravdu velký závod na ledu. Extrémní Lipno Ice Marathon. Zdaleka ale nebyl určen jen pro běžce. V kategorii freestyle bylo povoleno využití draka (kiting), ledové jachty, lyží, bruslí nebo kola. Počasí ale rozdalo zcela jiné karty, led na vodní nádrži roztál. Závod se přesto konal. A ze své extrémnosti neustoupil ani o píď.

 

Martina Barnetová

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Celá trasa měla vést původně po zamrzlé vodě lipenské nádrže. Organizátoři ale kvůli rapidně se měnícím podmínkám museli sáhnout po náhradní variantě a trasu vést po břehu přehrady. Hladina se ale několikrát vzedmula, takže bylo nutné náhradní trasu třikrát přeznačovat. Ředitelka závodu Adéla Černá k tomu podotýká: „Vodní hladina se zvedla až o 150 centimetrů, takže nám prakticky zmizely pláže, na kterých byl závod původně vyznačen. Tím se stal terén ještě náročnější."

Z pohledu závodníka i diváka byla nejzajímavější standardní maratónská trať o délce 42,2 kilometrů. K dispozici byla ale i poloviční trať a desetikilometrový úsek pro nejmladší sportovce. Množinu nástrah sice kvůli rostoucím teplotám opustil led, ale závodníky na náročné trati prověřily bahno, písek, sníh, voda, kameny, mokřady a potoky. Závod probíhal při teplotách kolem bodu mrazu, i když jinak za pěkného, bezvětrného počasí.

ZAJÍMAVOSTI
* Maratónské trati se nezalekla jen jediná žena ‒ Renata Horáková s výsledným časem 5:50. Parťáka jí na trati dělal nejstarší účastník závodů Jan Doleš, ročník narození 1949.
*

Závod byl pod dohledem pětadvaceti vodních záchranářů z Čech a Rakouska. Pro případ záchrany v nedostupném terénu bylo připraveno také vznášedlo. Závod však naštěstí proběhl bez zásahu a malé ošetření si vyžádali jen bosí běžci.

Absolutním vítězem se stal Martin Gabla s časem 3 hodiny 39 minut. Také jeho výsledný čas naznačuje, že závod rozhodně nebyl z těch jednodušších. „Běželi jsme sice víceméně po rovině, ale terén byl poměrně syrový. Dokonce jsem se několikrát občerstvoval přímo z Lipna," komentoval závod s trochou nadsázky samotný vítěz. Možnost absolvovat závod ‚ve volném stylu' si někteří jedinci vysvětlili po svém a nastoupili na start maratonu bez obuvi, zcela bosí. Jednalo se o dva známé extremisty a propagátory bosého běhu Tomáše Zahálku a Lukáše Findeise. Tomáš prý takto extrémní závod ještě naboso neabsolvoval, ale dle jeho slov „se to dalo".

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 květen 2019 červen 2019 červenec 2019 srpen 2019 září 2019 říjen 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce