Rubriky:

Odjinud

Nejpodivnější na světě. Zákazy a kontroly. I takový může být sport

12. dubna 2016 09:44 - Praha

Na tisíc zahraničních běžců se zúčastnilo maratónu v Severní Koreji. Podle serveru dailymail.co.uk šlo o nejpodivnější maratón na světě. Například byly přísně zakázané fotografie se soudruhem Kim Čong - Unem. Akce proběhla v Pchjongjangu, když vše začalo na stadiónu, kde se sešly tisíce nadšených Korejců. Vše samozřejmě pod bedlivým dohledem.

Reuters

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Maratón v nejvíce izolované zemi světa je pro cizince jedna z mála možností, jak nahlédnout do života v Severní Koreji. Poprvé se tak stalo amatérským zahraničním běžcům v roce 2014.

Pořádaný maratón se jmenuje Mangyongdae Prize International Marathon. V rámci akce se také konal půlmaratón a závod na deset kilometrů pro profesionální i amatérské běžce.

„Pro cizince je tohle jediný okamžik, kdy jste relativně volní, nezatížení. Procházíte se a komunikujete s lidmi," citoval dailymail.co.uk skotskou slečnu Mohieddeen, která žije v Pekingu. „Jde o oční kontakt, úsměvy, chichotání. Nemusí to jít do hloubky, ale je to opravdové spojení. V průběhu maratónu to je v mnohem větším měřítku než kdykoliv jindy. Je to obrovská věc pro nás, ale i pro místní obyvatele," dodala.

Žádné fotky generálů a Kima

Běžci museli dodržovat přísný soubor pravidel, aby jim bylo umožněno účastnit se závodu. Oděvy, které ukazují národní symboly, jako jsou vlajky nebo velké firemní slogany byly zakázány. Co nejméně vidět kapitalismus a propagace západního stylu.

Účastníci na rozdíl od minulých závodů mohli fotit a točit videa z průběhu akce, ale omezení existovala. „Dostali jsme mnoho varování," přiznala Isabelle Hungová, francouzsko-britská psycholožka, která vyhrála závod na deset kilometrů pro zahraniční amatéry. „Řekli nám - žádné fotky generálů na stadiónu a žádné fotky s Kimem."

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce