Rubriky:

Odjinud

Ultra-extrémní šílenec jde na věc. Bude mu přát štěstí?

6. září 2016 08:31 - Lhasa

Někdy během tohoto měsíce udělá ultraběžec Kilian Jornet nejšílenější věc svého života. Pokusí se zdolat Mount Everest v časovém rekordu a navíc za podmínek, které ještě nikdo před ním nevyzkoušel. Nejvyšší hora naší planety a jeden z nejlepších horských a terénních běžců všech dob se utkají v souboji na život a na smrt.

 

facebook K. Jornet

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Španělský drobný vytrvalec se chystá narychlo navštívit zónu smrti, nadmořské výšky nad 8000 metrů. Atlet na internetu pravidelně zveřejňuje svá běžecká videa a ve sérii Summits of my life zdolává nejvyšší vrcholy nejrůznějších pohoří. Mont Blanc, Matterhorn/Cervino, Denali nebo Aconcagua, to jsou jeho úspěchy, z nichž chce extrémista nyní udělat pouhou dětskou hru ve srovnání s aktuálním rychlovýstupem, lépe řečeno rychlovýběhem.

ČTĚTE TAKÉ: Syn horského vůdce má větší schopnost těla, než měl kdysi Armstrong

Na co běžně horolezci potřebují minimálně čtyři postupové tábory, množství lan, skob a dalších speciálních pomůcek, na co se dlouho připravují a vyrážejí s kyslíkovými přístroji a zástupy šerpů, do toho se osmadvacetiletý Španěl vrhne po hlavě a s minimem materiálu. Má výhodu, že se v horách narodil a žil. Celý svůj osobní i sportovní život horám věnoval, je v nich doma. Otevřou mu ale také Himaláje svou přátelskou náruč?

Španěl se chystá vystoupat na horu v jediném zátahu, bez velkých přestávek, bez přespávání v táborech. Aby minimalizoval hmotnost vybavení, které bude muset nést s sebou nahoru, odmítl doplňkový kyslík, ale i lana. Svou bezpečnost si chce zajistit jen dvěma cepíny a sedacím úvazkem s pár smyčkami tenkého lana. Teď už jen zbývá, aby příliš neprotestovalo počasí na posvátné hoře Sagarmatha.

Jornet bude vyrážet z tibetského kláštera Rongbuk a po zhruba 30 kilometrech se dostane do severního základního tábora ve výši 6 500 metrů nad mořem. Vystoupit chce pak extrémista severní cestou, která je méně frekventovaná. Po výstupu se plánuje vrátit do výchozího místa.

kü, Sport.cz

Myslíte si, že Jornet zvládne zdolat Everest v ultra-lehkém stylu?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce