Rubriky:

Radíme

Mají jen neoprén a tenisky. A jejich závod je vražedný

7. listopadu 2015 08:57 - Maloja

Závody tohoto typu nejsou úplně obvyklé. Možná jste sami o nich ještě nikdy neslyšeli. A i kdybyste slyšeli, nenašli byste odvahu se na ně přihlásit. A kdybyste snad našli odvahu, nikdo by vám nezaručil, že jej ve zdraví přežijete. Procento DNF je extrémně vysoké. Blíží se 20 procentům. A o čem je řeč? O závodech SwimRun.

 

facebook SwimRun

Konají se v extrémních podmínkách třeba v Irsku, Švýcarsku nebo ve Skandinávii. Například švýcarský Engadine SwimRun je dlouhý 53,3 kilometru a celková délka plaveckých úseků je 5,8 kilometru. Na běh zbývá 47,5 kilometru. Jen pro srovnání ‒ klasický Ironman obsahuje běžeckou část o délce 42,2 a plaveckou 3,86 kilometru. Navíc se většinou koná v teplejších destinacích i podmínkách.

O čem to je

A v čem že je ten extrém? Kromě délky samotného kombinovaného závodu, který nejlepší zvládají za zhruba šest a půl hodiny, jsou to právě klimatické podmínky. Běh v horách ve vysokých nadmořských výškách, kde zrovna ani v létě nepanují úplně nejvyšší teploty, hned poté co vylezete po vyčerpávajícím dlouhém plaveckém úseku z vody o teplotě blížící se k nule, to opravdu není pro každého.

Ani samotní organizátoři nikoho nešetří. Například irský závod byl vypsán na březen, švédský na květen. Snad jen Švýcaři měli trochu rozumu a svůj závod udělali v červenci. Voda v alpských jezerech je ale velmi studená celoročně. SwimRun se ve světě stává fenoménem. A nutno podotknout, že tento závod dvojic objevilo už i několik Čechů ‒ a s poměrně slušnými výsledky. „Po velice skromných začátcích se z toho stává skutečný sport. Je to jednoduché: Všechno, co potřebujete, je jen neopren a boty," směje se spoluzakladatel Mats Stock.

Kandidáti na zombie

Pohled na samotné promrzlé závodníky s fialovými rty a třesoucími se těly vás uvede do reality. Zase tak jednoduché to není. V podstatě všichni používají plavecké packy na ruce pro zlepšení záběru a mají také pomůcky pro nadnášení, aby nemuseli ve vodě příliš vyčerpávat nohy. I tak je střídání námahy na suchu a v relativním teple s plaváním v ledové vodě extrémní. Sport je to poměrně mladý, takže ještě nevíme z praxe, zda to na závodnících nenechává nějaké dlouhodobé zdravotní následky.

Ve Švýcarsku navštívíte třeskutě mrazivá jezera hned šestkrát. Ze startu vybíhá 180 dvojic z překvapivě 21 nejrůznějších států světa. Všichni se shodují na tom, že teplota vody je největší výzvou celého závodu. Už v jeho polovině vypadá většina obojživelných sportovců jako oživlé mrtvoly ‒ nepřirozeně bledí, těsně před zhroucením z nezměrného vyčerpání fyzického i psychického.

33 týmů nedokončuje závod. Přesto je vidět, že se na další SwimRun asi vrátí. Milují výzvy, milují běh a plavání. A na rozdíl od triatlonu nepotřebují dávat do zástavy svůj rodinný dům, aby si mohli koupit kvalitní kolo. Takže je to vlastně jednoduché ‒ potřebujete jen neopren a tenisky. A možná špetku sebevražedných tendencí.

kü, Sport.cz

Pustili byste se do takového závodu?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce