Rubriky:

Radíme

Živě

Blýská se na lepší časy. Předání startovního čísla bude legální

1. března 2016 06:59 - New York

Možná jste už také zažili situaci, kdy jste zaplatili poměrně dost peněz za startovné na závod - a přijde nemoc, nehoda nebo jiná okolnost, jež vám brání v účasti. Co teď? Pořadatelé většinou startovné nevracejí a předání jinému závodníkovi zhusta zakazují. Pravděpodobně to ale stejně vyřešíte tak, že na vaše jméno poběží kolega z práce nebo nějaký bratranec. A když budete mít štěstí, možná vám třeba ještě alespoň část ceny zaplatí. V Americe začali tuhle lapálii řešit po svém. A v duchu fair-play.

 

RunCzech

A co když se naopak vy budete chtít dostat na závod, kde už jsou startovní čísla rozebraná? Vždycky se najde někdo, komu to nakonec z nějakého důvodu nevyjde. Možná se své číslo dokonce bude snažit i prodat. A pokud to bude nějaký z větších a prestižnějších závodů, možná se na tom pokusí vytřískat i nějaký ten mrzký peníz navíc. Je to fér? Určitě ne. Navíc se na některé závody musíte kvalifikovat dobrým časem z jiného běhu. A tímto způsobem se může na startu závodu ocitnout i někdo, kdo tam nemá co dělat.

ČTĚTE TAKÉ: Maratónci podvádějí! Stihne je krutý trest?

Příčin může být mnoho, problém je ale vždy pouze jeden: Jak efektivně a legálně zajistit uvolnění, předání, startovního čísla? Ve Spojených státech se v květnu loňského roku zrodil projekt BibSwitch.com. V podstatě jednoduchá služba přemosťující Údolí nedorozumění či nevůle mezi účastníky a organizátory. Pokud máte startovní číslo na závod, které nevyužijete, nabídnete ho v aukci. Samozřejmě se souhlasem příslušných organizátorů. Projekt navazuje neustále další a další partnerství s pořadateli po celé zemi a v případě transakce jim také pomáhá s administrativní zátěží převodu čísla.

Náš největší organizátor běžeckých závodů RunCzech má ještě jiné řešení ‒ registraci lze pojistit, a tak je běžci v případě odstoupení vrácen registrační poplatek a nemusí nic řešit.

„Hlavním důvodem je bezpečnost závodníků a férovost výsledků. V případě zdravotnické pomoci po kolapsu je identifikace snadná právě pomocí čísla. Ideální je mít na druhé straně vyplněné další informace, které lékařům pomůžou. Zdravotníci tak hned vědí, koho kontaktovat a jaké léky (ne)podávat," říká Václav Skřivánek, ředitel závodů

Jako uživatel služby můžete číslo nabídnout k prodeji, požádat o převod na svého kamaráda nebo příbuzného, věnovat jej zpět organizátorům. V prvním případě je cena na vás, ovšem nikdy nesmí překročit původní částku zaplacenou za registraci. Za převod se účtuje velice malý poplatek. A když číslo z nedostatku jiných možností dáte zpět organizátorům, mohou tito nabídnout uvolněné číslo někomu jinému. Efektivně se tak vyloučí i možnost, že s číslem a na zadní straně vyplněnými zdravotními informacemi bude potřebovat ošetření někdo úplně jiný, který má třeba úplně jiné alergie nebo potřebuje podat úplně jiné léky.

Legálně i v cizině

Lidé službu využívají z různých důvodů. Nenadálé těhotenství, nemoc, nehoda, povolávací rozkaz do armády... To všechno se stává. A zřizovatelé služby se ptají, proč by s tím nemělo jít nic dělat, když dnes běžně můžete vrátit třeba zakoupené šaty, které vám nakonec nesedí, nebo nevhodně koupený dárek.

BibSwitch vede také statistiku pod názvem Bib-Bank, kde se zobrazují aktuální finanční ztráty běžců, kteří k závodu nemohli nastoupit. Na internetových stránkách také naleznete petici, kterou se snaží změnit zastaralý přístup organizátorů závodů tvrdošíjně odmítajících jakékoli změny. A narůstá i soupiska partnerských, k účastníkům přátelských závodů. Působnost BibSwitch už přerostla hranice Spojených států. Připojil se třeba i kanadský Toronto Waterfront Marathon nebo maratón v nizozemském Amsterdamu.

René Kujan, Sport.cz

Postoupili jste někdy své startovní číslo někomu jinému nebo naopak využili cizí číslo?

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce