Švédsko - Česko 3:7SESTŘIH: Fantazie! Češi si zahrají na MS o zlato. V semifinále zničili Švédy

Medaile je jistá, ke splnění toho největšího hokejového snu chybí poslední krok! Čeští reprezentanti excelentně zvládli semifinále domácího mistrovství světa proti hvězdami nabitému Švédsku. V přestřelce sice dvakrát prohrávali, ale třemi góly za tři minuty druhé třetiny odskočili a nakonec si došli pro jasné vítězství 7:3. Národní tým si tak po dlouhých 14 letech zahraje finále světového šampionátu, do nějž stejně jako v roce 2010 postoupil přes Tři korunky. V souboji o zlato Češi zítra od 20:20 hodin vyzvou Kanadu nebo Švýcarsko.

Sestřih zápasu Česko - ŠvédskoVideo: Česká televize

Hned po úvodním buly fauloval Kempe a český výběr dostal po čtyřech sekundách možnost přesilové hry. Největší šanci v ní však měli Švédové, přečíslení ale nadvakrát pokryl pozorný Lukáš Dostál. Ve 4. minutě už však inkasoval. Pavel Zacha prohrál souboj v rohu kluziště, Marcus Johansson si vybruslil na pravý kruh a zblízka vypálil k bližší tyčce.

Národní tým přežil oslabení a krátce poté z nenápadné akce srovnal. Po vhazování se do kotouče od modré čáry opřel Martin Nečas, Gustavssonovi puk vypadl a Dominik Kubalík pohotovou a poměrně šťastnou dorážkou přeloboval švédského gólmana. Jenže o 20 sekund později už znovu Tři korunky vedly. Marcus Petterson poslal puk do ohně před bránu a bránící Jakub Krejčík si ho v souboji s Johanssonem bruslí smolně srazil do sítě.

Znovu však dokázala odpovědět druhá formace. Aktivní Nečas obkroužil útočné pásmo a mezi kruhy našel Davida Kämpfa, jenž ranou po ledě vstřelil svůj první gól na šampionátu – 2:2 po pouhých deseti minutách, žádná taktická bitva se tentokrát nekonala.

Hezké kličky, slyšel Lukáš Sedlák po semifinále i od švédského gólmanaVideo: Sport.cz

A to se nezměnilo ani ve druhé části, ve které Češi prožili naprosto snových 178 vteřin mezi 27. a 30. minutou. Nejprve Ondřej Kaše využil šťastného odrazu od brusle rozhodčího a sám před Gustavssonem zavěsil.

Následně se Martin Nečas hned po buly v útočném pásmu položil do kotouče, zamířil neomylně k levé tyči a zapsal první gól na turnaji. A vzápětí k brance přidal už třetí asistenci v utkání, když vyslal do přečíslení Kubalíka, kterého skvěle doplnila dvojice obránců Kundrátek a Kempný. Kubalík si vyměnil puk s posledním jmenovaným a trefil se mezi betony Gustavssona.

Švédům se asi nelíbil hokej, jaký hrajeme. Na něco takového ze základní skupiny nebyli zvyklí, usmívá se Radko GudasVideo: Sport.cz

Švédský brankář po pátém gólu zamířil na střídačku a v O2 areně panovala nepopsatelná euforie. Tři trefy za necelé tři minuty, vedení 5:2 – a finále se neskutečně přiblížilo! „Dřeli jsme nadoraz, žrali led střídání po střídání. Jsem strašně hrdý na celý mančaft, jak jsme k zápasu přistoupili,“ chválil obránce Michal Kempný.

Jenže do konce stále zbývalo přes půl duelu a Seveřané se po chvilce opaření oklepali. Ve chvílích, kdy nakopli své motory, dokázali český výběr přehrát a pořádně zatlačit. A ve 36. minutě potrestali Hájkův faul, Joel Eriksson Ek obdržel dobrý pas mezi kruhy a propálil Dostála.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Další oslabení na přelomu druhé a třetí části po přísném vyloučení Rutty národní tým přečkal. Hraniční byl i trest pro Nečase za držení, který však nemusel Rulíkovy bojovníky mrzet. V závěru hry v početní nevýhodě totiž Kaše vystihl švédskou kombinaci a vyslal do úniku Lukáše Sedláka, jenž připomněl slavný nájezd svého jmenovce Kašpara ze semifinále 2010. Proti stejnému soupeři a stejným způsobem, tedy bekhendovou kličkou mezi betony, navýšil na 6:3.

V 54. minutě navíc Sedlák zamířil do dalšího brejku a na střídajícího Erssona vytáhl i podruhé úplně stejnou kličku! A teď už bylo jasné, že tenhle náskok národní tým nepustí. Tři korunky zariskovaly víc než tři minuty před koncem, a vstřelit gól přes celé hřiště se snažil dokonce i brankář Lukáš Dostál, Švédi však jeho pokus zastavili. Z hattricku se poté radoval Sedlák, jenže sudí jeho trefu kvůli ofsajdu odvolali.

Žijeme jeden pro druhého. Poslední zápas na turnaji nechceme prohrát, má jasno Martin NečasVideo: Sport.cz

Češi si i tak neuvěřitelnými sedmi góly proti Švédsku vylepšili střelecký rekord, doposud totiž v samostatné historii nedali tomuto soupeři na MS více než pět branek. „Od začátku turnaje jsme si říkali, že nás musí zdobit poctivost a pracovitost, že budeme pomáhat jeden druhému na ledě i mimo led. Lidi to určitě taky vidí, my v týmu cítíme, co se uvnitř děje. Před všemi smekám,“ líčil Kempný.

A zatímco v letech 2004 i 2015 čeští hokejisté v Praze smutnili, teď si poprvé v samostatné historii odnesou cenný kov.

Zbývá poslední krok, aby byl ze zlata!

Mistrovství světa v hokeji:
Semifinále (Praha):
ČESKO–Švédsko 7:3 (2:2, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. D. Kubalík (Nečas, Kundrátek), 10. Kämpf (Nečas), 27. O. Kaše (L. Sedlák), 27. Nečas (D. Kubalík, Kämpf), 30. D. Kubalík (Kempný, Nečas), 46. L. Sedlák (O. Kaše), 54. L. Sedlák – 4. M. Johansson, 9. Pettersson (Kempe, Eriksson Ek), 36. Eriksson Ek (Raymond, Dahlin). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Vikman (Fin.) – K. Briganti, N. Briganti (oba USA). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 17.413 (vyprodáno).
Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.
Švédsko: Gustavsson (30. Ersson) – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Brodin, Dahlin – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Frödén, L. Johansson, Grundström. Trenér: Hallam.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.