USA - Česko 0:1SESTŘIH: Dokázali to! Národní tým si poradil s Američany a je v semifinále MS

Hokejovou reprezentaci dělí jediné vítězství od vysněné medaile na mistrovství světa. Po vydřené čtvrtfinálové výhře 1:0 nad Spojenými státy postoupila do semifinále, které odehraje se Švédy v sobotu od 14.20. A po výtečném výkonu brankáře Dostála i obětavé a bojovné hře celého mužstva lze být optimistou, že Česko může prožít nádherný hokejový víkend.

Sestřih utkání USA - ČRVideo: Česká televize

„Je to nepopsatelné. Co tady předvádějí fanoušci, jak nás hnali, tak i kvůli nim jsme to chtěli překlopit na naši stranu. Neskutečně si toho cením,“ řekl po utkání útočník Ondřej Beránek. A Ondřej Kaše přidával: „Díky lidem, jak nás hnali celou dobu dopředu. Byl to hráč navíc a myslím, že jsme to pocítili a díky tomu jsme to i urvali. Sen každého hokejisty.“

Prvních pár úvodních minut čtvrtfinále byli Češi zakřiknutější, opatrnější. Američané vypustili na Dostála několik ran, ten však prokazoval zjevný klid a puky kryl. Po sedmi minutách se ke střele dostal Tomášek a narvanou halou to jen zašumělo. Byl to zároveň moment, který změnil dění v první třetině. Hned o minutu později pálil z levé strany Pastrňák, za další chvilku skvěle do útočného pásma prokličkoval Kaše, o minutu později zase tvrdě střílel Špaček.

Lindgren však Američany držel a odolal i ve 14. minutě, kdy se na něj sám řítil Pastrňák. Diváci domácího hrdinu hnali, jenže při jeho pokusu o kličku se mu zvedl puk a rána tak šla jen těsně vedle. Český tým byl v té fázi zápasu lepší, nebezpečnější, prokazoval bojovnost a zdobil ho pohyb.

Na začátku druhé třetiny přežil oslabení, o pár minut později naopak on hrál početní výhodu a vytěžil z ní vedoucí gól. Špaček, v 21 letech benjamínek celku, sebral odvahu, od modré vypálil. Puk nejprve tečoval Američan Nelson, následně se od těla Zachy dostal za bezmocného Lindgrena. Aréna vybuchla nadšením, dalších pár minut diváci skákali, až se tribuny otřásaly.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Hosté se hnali za vyrovnáním, ovšem v 31. minutě pláchl Sedlák s Červenkou, prvně jmenovaný v situaci 2 na 1 nabil kapitánovi, který ránou jako z kanonu orazítkoval horní tyč.

Pak přišly těžší chvíle. Američané stupňovali tempo, několik přihrávek prosvištělo brankovištěm, ale Dostál působil jako skála. Gudas zase plnil roli zlého a přísného muže, zvlášť když si na druhé straně našel „kamaráda“ Tkachuka. Pastrňák ukazoval svou hokejovou kvalitu, s velkou chutí hrál kupříkladu Kaše.

Češi dál drželi těsný náskok, jenže zbývalo minimálně 20 minut.

Ve třetí části nebyla reprezentace lepší, tým se snažil spíš bránit své pásmo, dostávat z něj lehce puky, soustředit se na defenzívu, skákat do střel. Čas ubíhal, pro domácí pomalu, pro Američany rychle, ale důležité bylo, že Češi nepřestávali dodržovat svůj obětavý systém. Byť třeba Eyssimont nebezpečně střílel z kruhů. Dostál byl připraven. Pět minut před koncem ho sice překonal Zegras, ale gól sudí na ledě okamžitě neuznali kvůli najetí soka do brankoviště.

Závěr byl velkým dramatem. Američané hráli power play, při kterém Nečas trefil tyč. Aréna stála na nohou, odpočítávala poslední vteřiny a pak vybuchla nadšením.

Češi jsou mezi čtyřmi nejlepšími.

Češi budou hrát o medaile!

Mistrovství světa v hokeji:
Čtvrtfinále (Praha):
Česko - USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Campbell - Wyonzek (oba Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17.413 (vyprodáno).
Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - Pastrňák, Zacha, Palát - Nečas, Kämpf, D. Kubalík - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.
USA: Lindgren - Seth Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic - Boldy, Nelson, J. Gaudreau - Caufield, Pinto, B. Tkachuk - Zegras, K. Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont. Trenér: Hynes.

Živě z dějiště hokejového mistrovství světa - 23. 5. 2024Video: Sport.cz

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.